Villa

Steen Blichers Vej 172000 Frederiksberg

42.000.000 kr.

2%
2.100.000 kr.
Få hjælp til boligøkonomien

10 værelser
Grund: 472 m²
1879
2 toiletter

Suverænt istandsat villa på 229 m² med tilknyttet anneks godkendt til beboelse på 46 m². 275 m² bolig (BBR) I alt og mere end 350 etagemeter i 1. række til Frederiksberg Have! Et sandt mesterstykke beliggende på en stille, blind villavej i et af Frederiksbergs absolut mest attraktive kvarterer. Ejendommen blev oprindeligt opført af en officer som en to-families bolig med hestestand i annekset. Siden blev det rammerne for Ib Cavlings private bolig, senere for et livligt og politisk bevidst kollektiv, der bestod, indtil nuværende ejer i 2015 erhvervede ejendommen og transformerede den til en familievilla af højeste karat. Omgivelserne er enestående. Her følger man årstidernes forandring i 1. række til Frederiksberg Haves magiske forvandling, og her bliver stilheden til tider afbrudt af dyrelydene fra Zoologisk Have. Her er fred, og her er ro. Her har man det privilegium, at man kan orientere sig mod den naturskønne park eller Frederiksbergs utallige andre tilbud. Det er, som om man her faktisk får alt det bedste fra de bedste verdener – når man drømmer om at leve i byen. Her er man på samme tid tæt på og langt fra bylivet, fra Frederiksbergs store udbud af skønne forretninger, caféer og restauranter. Det vil gå for vidt her at beskrive alt, hvad der er gjort ved huset hen over den fireårige renoveringsperiode, men i flæng kan nævnes nyt naturskiffertag, nye kviste, døre og vinduer, udskiftede fuger i alle facader, nyt el, VVS. Snedkerbygget interiør fra Simonsen & Czechura overalt i huset, køkken, badeværelser, istandsættelse af anneks til luksuriøs teenagerbolig/gæstehus – og meget mere. Og nyt haveanlæg med smukke stenbelægninger og terrasseområder. Og alt i balance. Og alt udført efter højeste fællesnævner. Ingen kompromiser. Ingen smalle steder. Ingen! Dette er vitterligt en suveræn luksusbolig for det særdeles kvalitetsbevidste par, den mindre eller store familie.

Dage til salg

Så længe har boligen været til salg

EJENDOMSMÆGLER ADAM SCHNACK A/S: 157 dage
Betalt indhold

Boligen på kort

Prisudvikling

Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.

Boligens historie

Se tidslinjen for boligens historie på markedet.

2025

okt.

Prisfald

-1.000.000 kr. -2%

42.000.000 kr.

2025

aug.

Udbudt til salg på boligsiden

43.000.000 kr.

2025

maj

Fjernet fra boligsiden

42.900.000 kr.

Prisudvikling i Frederiksberg kommune

Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i

Salgspris: kroner pr. m2Frederiksberg Kommune
Der er ikke tilstrækkelig statistik
Ingen data at vise!

Sammenlign udvikling

Frederiksberg kommune
Se mere på Boligstatistik

Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.

Solgte boliger i området

Se tidligere salg i nærheden af boligen
Se flere solgte boliger i 2000, Frederiksberg kommune 

Boligen og grunden

Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.

Radonrisiko

Radonrisikoen vurderes til at være meget lav

Meget lav

Besøgsstatistik

Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet

Total i hele perioden
Visninger
Har gemt
Klik til mægler
Visninger
Måned
Denne bolig
--
Prisændring
Statistikken tæller, så længe boligen er til salg. Statistikken nulstilles, hvis boligen skifter mægler eller bliver solgt.

Internetforbindelser

Internethastighed og tilkoblings-muligheder
Se hvilke internetforbindelser, der er tilgængelige på adressen. Bemærk, at mobildækning ikke er oplyst.
Se alle udbydere hos tjekditnet.dk

BBR-oplysninger

Se flere oplysninger om boligen

Offentlig vurdering

Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering

Området

Der er 104.899 indbyggere i Frederiksberg Kommune. Kommuneskatten er på 24,57% og grundskyldspromillen på 3,1‰.

Udforsk Frederiksberg

Skoler i Frederiksberg

Skolen på Nyelandsvej
Afstand
670 m
Trivsel
3,7 af 6,0
Karaktergns.
7,8 af 12
TEC , 10. klassecenter
Afstand
711 m
Trivsel
Ikke oplyst
Karaktergns.
Ikke oplyst
Ny Hollænderskolen
Afstand
785 m
Trivsel
3,7 af 6,0
Karaktergns.
8 af 12

Lokalplan

Se hvilke regler, der gælder for området, brug af boligen og udseende her

Boligen er sat til salg hos EJENDOMSMÆGLER ADAM SCHNACK A/S

Frederiksberg Alle 201820 Frederiksberg C

ejendomsmægler
EJENDOMSMÆGLER ADAM SCHNACK A/S logo
EJENDOMSMÆGLER ADAM SCHNACK A/S
Se hos mægler

Boligsiden® A/S

Viborggade 70, 2.2100 København ØCVR: 12375646

De bedste nyheder direkte i din indbakkeUndskyld! der er et problem.

Bliv opdateret om de seneste tendenser på boligmarkedet.Noget gik galt. Prøv igen senere.