Ejerlejlighed
Skovkrogen 3, 3. th.2920 Charlottenlund
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
En helt unik lejlighed med masser af lys og sublim udsigt
KVARTERET: Lejligheden ligger meget centralt i Ordrup med kort afstand til mange gode indkøbsmuligheder på både Ordrupvej og Jægersborg Allé. Endvidere kort afstand til busser og tog, samt til dejlige grønne områder som Bellevue Strandpark, Bernstorffsparken, Dyrehaven og Skovshoved H...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Ejerlejligheden på Skovkrogen finder du i Gentofte Kommune Synes du, beliggenheden er interessant, så læs videre herunder.
Historiske priser
Lejligheden er senest solgt den 2023-01-11. Dengang kostede den kr. 3.220.000. lejligheden er blevet handlet 4 gange siden 1992.
Mere om ejendommen
Ejendommen, som ejerlejligheden ligger i, er bygget i 1934, og den har et boligareal på 67 kvadratmeter. Her har ejerne 3 værelser at indrette sig i.
Boligen på kort
Prisudvikling
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Boligens historie
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2023
jan.
Solgt, alm. frit salg
3.220.000 kr.
2022
dec.
Fjernet fra boligsiden
3.295.000 kr.
2022
dec.
Udbudt til salg på boligsiden
3.295.000 kr.
2023
jan.
Solgt, alm. frit salg
3.220.000 kr.
2022
dec.
Fjernet fra boligsiden
3.295.000 kr.
2022
dec.
Udbudt til salg på boligsiden
3.295.000 kr.
Prisudvikling i 2920 Charlottenlund
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Sammenlign udvikling
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
Solgte boliger i området
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Boligen og grunden
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Radonrisiko
Radonrisikoen vurderes til at være meget lav
Internetforbindelser
Offentlig vurdering
Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering
Området
Der er 75.033 indbyggere i Gentofte Kommune. Kommuneskatten er på 24,24% og grundskyldspromillen på 5,1‰.
Udforsk Charlottenlund
Skoler i Charlottenlund, tæt på boligen
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Ordrup Skole | 383 m | 3,8 af 6.0 | 8,4 af 12 |
| Skovgårdsskolen | 624 m | 3,8 af 6.0 | 8,6 af 12 |
| Skovshoved Skole | 1,4 km | 3,8 af 6.0 | 8,2 af 12 |