Ejerlejlighed

Jakob Dannefærds Vej 9, 2. tv.1973 Frederiksberg C

7.995.000 kr.

400.000 kr.
Få hjælp til boligøkonomien

3 værelser
1890
1 toilet
Elevator: Nej
Altan: Ja
Terrasse: Nej

Gennemført og stemningsfuld lejlighed med stor altan

At bo midt i hjertet af Frederiksberg C er noget helt særligt. Det er svært at sætte ord på, men stemningen er ikke til at tage fejl af. Den mærkes hver eneste dag, når man træder ud ad døren – og når man kommer hjem igen. Kombinationen af hverdagsro og den umiddelbare nærhed til bylivet gør området helt unikt. Lejlighedens 87 kvadratmeter folder sig ud med en tydelig herskabelig karakter og en varm, indbydende atmosfære. Ejendommen stammer fra 1890, hvor solidt håndværk og sans for detaljen prægede byggeriet. Loftshøjden er generøs og giver en dejlig fornemmelse af luft og plads, mens stuk, loftsrosetter og markante fyldningsdøre sætter den stemningsfulde ramme. En gennemgående følelse af harmoni følger dig gennem lejligheden og giver en behagelig ro. Lejligheden byder på en fordelingsgang og et rummeligt soveværelse med vinduer vendt mod gården og kig til grønne træer og himmel. Her følger man årstidernes skiften helt tæt på. Køkkenet har alt, hvad man har brug for, med god bordplads, masser af skabe og skuffer samt både opvaskemaskine og vaskemaskine. Der er desuden mulighed for at etablere en lille spiseplads med bord og et par stole. Fra køkkenet er der direkte udgang til den store altan, som bliver et naturligt ekstra opholdsrum i forårs- og sommermånederne. Her er ganske enkelt dejligt. De to sammenhængende stuer åbner op for flere indretningsmuligheder og fungerer oplagt som spise- og opholdsstue, sådan som det er indrettet i dag. Ønsker man en anden planløsning, kan det ene rum nemt omdannes til et ekstra sove- eller arbejdsrum, hvilket gør lejligheden ideel for par, den lille familie eller venner, der bor sammen. Badeværelset opleves rummeligt og indbydende. Ejendommen fremstår velholdt med en for nylig gennemført facaderenovering. Det sidste af renoveringsprojektet vil blive gennemgørt i april/maj måned, hvorefter der vil blive optaget et fælleslån i ejerforeningen. Jakob Dannefærds Vej er opkaldt efter Jacob Nielsen Dannefærd, der var officer i 1600-tallet. Gaden er i dag rolig og ensrettet med en afslappet stemning. Beliggenheden kombinerer byens puls med en tilbagetrukket og fredelig hverdag. Med Forum Metrostation i kort gåafstand er det nemt at komme rundt i byen. Velkommen til Jakob Dannefærds Vej 9.

Dage til salg

Så længe har boligen været til salg

Gitte Grønlund - Dit & Mit Frederiksberg: 7 dage
Betalt indhold

Boligen på kort

Prisudvikling

Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.

Boligens historie

Se tidslinjen for boligens historie på markedet.

Februar

Udbudt til salg på boligsiden

7.995.000 kr.

2023

dec.

Fjernet fra boligsiden

5.298.000 kr.

2023

dec.

Solgt, alm. frit salg

5.200.000 kr.

Prisudvikling i Frederiksberg kommune

Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i

Salgspris: kroner pr. m2Frederiksberg Kommune
Der er ikke tilstrækkelig statistik
Ingen data at vise!

Sammenlign udvikling

Frederiksberg kommune
Se mere på Boligstatistik

Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.

Solgte boliger i området

Se tidligere salg i nærheden af boligen
Se flere solgte boliger i 1973, Frederiksberg kommune 

Boligen og grunden

Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.

Radonrisiko

Radonrisikoen vurderes til at være meget lav

Meget lav

Besøgsstatistik

Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet

Total i hele perioden
Visninger
Har gemt
Klik til mægler
Visninger
Dag
Denne bolig
--
Prisændring
Statistikken tæller, så længe boligen er til salg. Statistikken nulstilles, hvis boligen skifter mægler eller bliver solgt.

Internetforbindelser

Internethastighed og tilkoblings-muligheder
Se hvilke internetforbindelser, der er tilgængelige på adressen. Bemærk, at mobildækning ikke er oplyst.
Se alle udbydere hos tjekditnet.dk

Offentlig vurdering

Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering

Området

Der er 104.899 indbyggere i Frederiksberg Kommune. Kommuneskatten er på 24,57% og grundskyldspromillen på 3,1‰.

Udforsk Frederiksberg C

Skoler i Frederiksberg C

Skolen ved Bulowsvej
Afstand
456 m
Trivsel
3,7 af 6,0
Karaktergns.
8,1 af 12
Skolen ved Søerne
Afstand
617 m
Trivsel
3,6 af 6,0
Karaktergns.
7,8 af 12
Skolen på Grundtvigsvej
Afstand
1,1 km
Trivsel
3,6 af 6,0
Karaktergns.
7,8 af 12

Lokalplan

Se hvilke regler, der gælder for området, brug af boligen og udseende her

Boligen er sat til salg hos Gitte Grønlund - Dit & Mit Frederiksberg

Gammel Kongevej 148, st.1850 Frederiksberg C

ejendomsmægler
Gitte Grønlund - Dit & Mit Frederiksberg logo
Gitte Grønlund - Dit & Mit Frederiksberg
Se hos mægler

Boligsiden® A/S

Viborggade 70, 2.2100 København ØCVR: 12375646

De bedste nyheder direkte i din indbakkeUndskyld! der er et problem.

Bliv opdateret om de seneste tendenser på boligmarkedet.Noget gik galt. Prøv igen senere.