Ejerlejlighed
Fuglegårdsvænget 92, 1. mf.2820 Gentofte
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
Dejlig lys lejlighed roligt beliggende i Gentofte
Hyggelig lejlighed på rolig beliggenhed i Gentofte. Lejligheden fremstår indflytningsklar, og indeholder entre, brusebadeværelse, køkken, dejlig rummelig stue samt et rummeligt soveværelse. Der er mulighed for at åbne op mellem køkken og stue. Lejlighedens placering i ejendommen giver et fant...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Ejerlejligheden på Fuglegårdsvænget finder du i Gentofte Kommune Lyder beliggenheden som noget for dig, kan du få mange flere informationer om Fuglegårdsvænget her på siden.
Historiske priser
Ejerlejligheden er senest solgt den 2025-04-13. Dengang kostede den kr. 1.925.000. Der har været 1 salg på adressen siden 1992.
Detaljer om boligen
Ejendommen, som lejligheden ligger i, er bygget i 1936, og den er 58 kvadratmeter. Her har familien 2 værelser at indrette sig i.
Boligen på kort
Prisudvikling
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Boligens historie
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
apr.
Fjernet fra boligsiden
1.995.000 kr.
2025
apr.
Solgt, alm. frit salg
1.925.000 kr.
2025
mar.
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
2025
apr.
Fjernet fra boligsiden
1.995.000 kr.
2025
apr.
Solgt, alm. frit salg
1.925.000 kr.
2025
mar.
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
Prisudvikling i 2820 Gentofte
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Sammenlign udvikling
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
Solgte boliger i området
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Boligen og grunden
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Radonrisiko
Radonrisikoen vurderes til at være meget lav
Internetforbindelser
Offentlig vurdering
Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering
Området
Der er 75.033 indbyggere i Gentofte Kommune. Kommuneskatten er på 24,24% og grundskyldspromillen på 5,1‰.
Udforsk Gentofte
Skoler i Gentofte, tæt på boligen
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Bakkegårdsskolen | 573 m | 3,7 af 6.0 | 7,6 af 12 |
| Munkegårdsskolen | 694 m | 3,7 af 6.0 | 8,1 af 12 |
| Dyssegårdsskolen | 1,3 km | 3,7 af 6.0 | 8,4 af 12 |