Ejerlejlighed
Ellebækvej 68, st. th.2820 Gentofte
Det skrev mægleren, da boligen blev sat til salg:
YDERST VELBELIGGENDE LEJLIGHED MED STOR ALTAN
Indeholder: God lys lejlighed med stor rummelig altan. God entre med plads til jakker og sko. Skøn stue med direkte udgang til stor, ugeneret altan omringet af grønt. Stuen er stor og sikre plads til både spiseplads og stor sofa. Soveværelset rummer fint dobbeltseng samt skab til opbevaring. Det ...
Beskrivelsen af teksten om boligen er beskyttet og må derfor ikke kopieres eller på anden vis genbruges.
Lejligheden på Ellebækvej finder du i Gentofte Kommune Lyder beliggenheden interessant for dig, kan du få mange flere informationer om Ellebækvej her på siden.
Seneste salg på Ellebækvej
Sidste gang lejligheden blev handlet, blev den solgt for kr. 1.925.000. Det var den 2021-09-21. Der har været 6 salg af lejligheden siden 1992.
Mere om ejendommen
Byggeåret for ejerlejligheden er 1956. Den har et boligareal på 54 kvadratmeter. De 54 kvadratmeter indeholder blandt andet 2 værelser.
Boligen på kort
Prisudvikling
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Boligens historie
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2021
sep.
Fjernet fra boligsiden
1.995.000 kr.
2021
sep.
Solgt, alm. frit salg
1.925.000 kr.
2021
aug.
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
2021
sep.
Fjernet fra boligsiden
1.995.000 kr.
2021
sep.
Solgt, alm. frit salg
1.925.000 kr.
2021
aug.
Udbudt til salg på boligsiden
1.995.000 kr.
Prisudvikling i 2820 Gentofte
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Sammenlign udvikling
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
Solgte boliger i området
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Boligen og grunden
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Radonrisiko
Radonrisikoen vurderes til at være meget lav
Internetforbindelser
Offentlig vurdering
Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering
Området
Der er 75.033 indbyggere i Gentofte Kommune. Kommuneskatten er på 24,24% og grundskyldspromillen på 5,1‰.
Udforsk Gentofte
Skoler i Gentofte, tæt på boligen
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Munkegårdsskolen | 634 m | 3,7 af 6.0 | 8,1 af 12 |
| Bakkegårdsskolen | 637 m | 3,7 af 6.0 | 7,6 af 12 |
| Dyssegårdsskolen | 1,3 km | 3,7 af 6.0 | 8,4 af 12 |