Åbent hus m. tilmelding 

Fritidsbolig

Brageshøj 2BVeddinge, 4540 Fårevejle

4.800.000 kr.

14%
240.000 kr.
Få hjælp til boligøkonomien

5 værelser
Grund: 2.498 m²
1975
1 toilet

10 minutter ned, 15 hjem. Sådan er det at ligge højt i terrænnet…

I sommerhusenes himmerige er der prestige i at være sommerhus i Veddinge Bakker. Og selvom himmerigets paradis er de sommerhuse, der er tættest på vandet, så behøver man absolut ikke ligge i 1. række for at have vandudsigt. Man skal bare ligge højt nok i terrænet. Vandet heroppe er Kattegat, pudsigt navn, men det er, hvad det betyder: Gat er gammeldansk for hul, og indsejlingen til Storebælt, Lillebælt og Øresund er så snæver som en kattelem, altså Kattegat, sagde middelalderens kaptajner og lodser. Sommerhuset på Brageshøj ligger højt i terrænet. I den nordiske mytologi er Brage søn af Odin, og den bedste fortæller om asernes særlige historie. Det harmonerer fint med vejnavnet, for Brageshøj er et særligt sted med et særligt lys, som især Odsherredmalerne så. Sejerbo, står der på facaden af hovedhuset, for her er udsigt til Sejerø og vandet i Sejerø Bugt. Sommerhuset er bygget i 1975, ombygget i 1980erne og renoveret inden for de sidste par år med nyere tag, ny terrasse, køkken. Udsigten gennem de fleste vinduer er som malerier på museum af de 4 årstider. Masser af sjæl og stemning med rådyr i haven og fugle og himlens engle foroven. Grunden er på 2.498 m2 med gårdhave og hyggekroge i haven. Alt ligger ugeneret. Med 92 m2 sommerhusbolig og anneks er her plads til teenagere og gæster på besøg. Der er 10 minutter ned til vandet og 15 minutter hjem. Sådan er det at ligge højt i terrænet. Fårevejle ligger bare en time fra København. Fårevejle er en del af det UNESCO-bevarede område i Odsherred. Det er en af de mest populære sommerhusbeliggenheder på Sjælland med hyggelige gårdbutikker, hvor børn plukker jordbær og graver kartofler op. Lycrabrumbasserne med kliksko er vilde med at køre på cykel i bakkerne. Op og ned. Kajakfolket og lystfiskerne er vilde med vandet og ørrederne. Sommerhusfolket er vilde med det hele.

Dage til salg

Så længe har boligen været til salg

Ejendomsmæglerfirma Ivan Eltoft Nielsen ApS Odsherred: 532 dage
Betalt indhold

Boligen på kort

Prisudvikling

Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.

Boligens historie

Se tidslinjen for boligens historie på markedet.

Januar

Prisfald

-195.000 kr. -4%

4.800.000 kr.

2025

jun.

Prisfald

-104.000 kr. -2%

4.995.000 kr.

2025

apr.

Prisfald

-100.000 kr. -2%

5.099.000 kr.

Prisudvikling i 4540 Fårevejle

Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i

Salgspris: kroner pr. m24540 Fårevejle
Der er ikke tilstrækkelig statistik
Ingen data at vise!

Sammenlign udvikling

4540 Fårevejle
Se mere på Boligstatistik

Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.

Solgte boliger i området

Se tidligere salg i nærheden af boligen
Se flere solgte boliger i Veddinge, 4540, Odsherred kommune 

Boligen og grunden

Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.

Radonrisiko

Radonrisikoen vurderes til at være meget lav

Meget lav

Besøgsstatistik

Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet

Total i hele perioden
Visninger
Har gemt
Klik til mægler
Visninger
Måned
Denne bolig
--
Prisændring
Statistikken tæller, så længe boligen er til salg. Statistikken nulstilles, hvis boligen skifter mægler eller bliver solgt.

Internetforbindelser

Internethastighed og tilkoblings-muligheder
Se hvilke internetforbindelser, der er tilgængelige på adressen. Bemærk, at mobildækning ikke er oplyst.
Se alle udbydere hos tjekditnet.dk

BBR-oplysninger

Se flere oplysninger om boligen

Offentlig vurdering

Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering

Området

Der er 32.605 indbyggere i Odsherred Kommune. Kommuneskatten er på 26,3% og grundskyldspromillen på 12,3‰.

Udforsk Fårevejle

Skoler i Fårevejle

Asnæs Skole
Afstand
4,7 km
Trivsel
Ikke oplyst
Karaktergns.
Ikke oplyst
Skolerne i Asnæs, Fårevejle og Hørve
Afstand
4,7 km
Trivsel
3,5 af 6,0
Karaktergns.
6,3 af 12
Campus Odsherred, 10. klasse, Odsherred
Afstand
5,0 km
Trivsel
Ikke oplyst
Karaktergns.
Ikke oplyst

Lokalplan

Se hvilke regler, der gælder for området, brug af boligen og udseende her

Boligen er sat til salg hos Ejendomsmæglerfirma Ivan Eltoft Nielsen ApS Odsherred

Storegade 22, st.4550 Asnæs

ejendomsmægler
Ejendomsmæglerfirma Ivan Eltoft Nielsen ApS Odsherred logo
Ejendomsmæglerfirma Ivan Eltoft Nielsen ApS Odsherred
Se hos mægler

Boligsiden® A/S

Viborggade 70, 2.2100 København ØCVR: 12375646

De bedste nyheder direkte i din indbakkeUndskyld! der er et problem.

Bliv opdateret om de seneste tendenser på boligmarkedet.Noget gik galt. Prøv igen senere.