


Ejerlejlighed/Fritidsbolig
Adelgade 5B, 2. 12.8400 Ebeltoft
1.250.000 kr.
Aktielejlighed med panoramaudsigt, pool og skøn beliggenhed
På Adelgade 5B, 2, 12. har vi fornøjelsen af at udbyde en skøn aktielejlighed, der vil imponere jer ved første øjekast. Her får I nemlig en herlig bolig, der på kompromisløs vis kombinerer Ebeltofts attraktive byliv med en ægte, dansk sommerferiestemning. EJENDOM Man træder ind i en dejlig lys feriebolig med et lyst og åbent køkken-alrum. Køkkenet ligger praktisk ved indgangen og glider naturligt over i stuen, hvor det store vinduesparti fanger blikket til den storslåede udsigt over Ebeltoft Vig. Terrassedøren åbner op til den vestvendte altanen, hvorfra man kan nyde havets brusen og afslapning i aftensolen. Fra stuen fører gangen videre til to lyse værelser og et pænt lyst badeværelse. Her får man en god planløsning og en udsigt, der imponerer hver dag. Ønskes der luft fra hjemmets vægge rummer ejendomskomplekset mange oplevelsesrige muligheder. Der venter forskelligartede fornøjelser til alle generationer med fællesfaciliteter som aktivitetsrum med bordfodbold og bordtennis samt en indendørs swimmingpool. BELIGGENHED Adelgade placerer sig i fredelige omgivelser, lige ved havnens maritime miljø, der bidrager til en rolig atmosfære og sætter den helt rigtige stemning for jeres skønne oase. Gadebilledet breder sig med hyggelige cafeer og spisesteder, der står klar til at forkæle smagsløgene, imens ishuset lokker med store vafler, der kan nydes på en slentretur langs havnen. Her er der mulighed for at nyde livet til vands med diverse vandaktiviteter, men tiden kan også tilbringes til lands - eventuelt med shopping i byens butikker. Beliggenheden rummer alt, hvad I har behov for, når I trænger til et afbræk fra hverdagens trummerrum. Her er der helt igennem skønt.På Adelgade 5B, 2, 12. har vi fornøjelsen af at udbyde en skøn aktielejlighed, der vil imponere jer ved første øjekast. Her får I nemlig en herlig bolig, der på kompromisløs vis kombinerer Ebeltofts attraktive byliv med en ægte, dansk sommerferiestemning. Aktielejlighed Bemærk, at lejligheden er en aktielejlighed, hvilket betyder, at der ikke kan optages kreditforeningslån. Ligeledes skal der ikke betales tinglysningsafgift, da ejerskiftet registreres direkte gennem aktieselskabet. For yderligere information kan I besøge Vigen Ferielejligheder A/S
Dage til salg
Så længe har boligen været til salg
Boligen på kort
Prisudvikling
Se prisudviklingen for denne bolig samt området, den ligger i. Dyk ned i historiske data og følg markedets udvikling, så du kan blive opdateret på tendenserne i området.
Boligens historie
Se tidslinjen for boligens historie på markedet.
2025
nov.
Udbudt til salg på boligsiden
1.250.000 kr.
1996
dec.
Solgt, øvrigt
9.500.000 kr.
1985
Ombygning
2025
nov.
Udbudt til salg på boligsiden
1.250.000 kr.
1996
dec.
Solgt, øvrigt
9.500.000 kr.
1985
Ombygning
Prisudvikling i Syddjurs kommune
Grafen viser udviklingen i salgspris pr. m2 i området boligen ligger i
Sammenlign udvikling
Bemærk at der kun optræder data for de måneder, hvor der har været minimum fem handler i hver af de tre forudgående måneder.
Solgte boliger i området
| Navn | Pris | Boligtype | Størrelse | Salgsdato | m² pris | Afstand |
|---|
Boligen og grunden
Her finder du information om grunden, miljø-forhold og interessen for boligen – alt samlet for at give dig et komplet overblik.
Radonrisiko
Radonrisikoen vurderes til at være meget lav
Besøgsstatistik
Se udviklingen i visninger, klik til mægler og gemt af brugere i al boligens tid på markedet
- Visninger
- Klik til mægler
- Dag
- Uge
- Måned
Internetforbindelser
Offentlig vurdering
Se seneste vurdering, eller seneste foreløbige vurdering
Området
Der er 44.076 indbyggere i Syddjurs Kommune. Kommuneskatten er på 25,9% og grundskyldspromillen på 14,2‰.
Udforsk Ebeltoft
Skoler i Ebeltoft, tæt på boligen
| Navn | Afstand | Trivsel | Karaktergns. |
|---|---|---|---|
| Ebeltoft Skole | 647 m | 3,7 af 6.0 | 7,3 af 12 |
| Molsskolen | 11,8 km | 3,7 af 6.0 | 7,4 af 12 |
| Rosmus Skole | 12,6 km | 3,7 af 6.0 | 7,2 af 12 |