Sådan har salget af huse udviklet sig i kommunerne

Foto: Boligsiden.

Boligsalget er generelt gået en tand ned i gear i maj måned sammenlignet med samme tidspunkt i de seneste år. Men hvordan ser det ud med hussalget lokalt i kommunerne? Det finder du svar på her.

Igennem de seneste par år er der i landets villakvarterer poppet rigtig mange til-salg-skilte frem mellem ligusterhækkene. I de fleste tilfælde har skiltene ikke fået lov til at stå fremme længe, for husene er blevet solgt i stor stil og i et hurtigt tempo.

Men noget tyder på, at tempoet er dalet en smule igennem de sidste par måneder. Nye handelstal fra Boligsiden viser, at der generelt er solgt færre boliger i maj måned sammenlignet med samme tidspunkt i de seneste år. Og ser vi nærmere på tallene for hussalget lokalt i landets kommuner, er billedet i store træk det samme.

Kigger vi isoleret på maj måned, er der tale om en nedgang eller uændret niveau i salget i år i forhold til samme måned sidste år i hele 85 kommuner. Kun i de resterende 13 kommuner er der solgt flere huse i maj i år end på samme tidspunkt sidste år.

”Det er på mange måder lidt unfair at sammenligne hussalget med sidste år, hvor det hele bragede løs, og der blev solgt huse i et sjældent set tempo og omfang. Det er også derfor, at vi ser så forholdsmæssigt store procentvise ændringer i salget mange steder. Men netop den store ændring i antallet af salg, viser samtidig, at der langt de fleste steder ikke er tale om tilfældige månedlige udsving,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Den tendens bakkes op, når vi udvider datagrundlaget og ser på det samlede salg af huse i kommunerne i årets første fem måneder sammenlignet med samme periode sidste år.

I den periode er der nemlig tale om, at salget af huse er faldet i hele 95 af landets kommuner, imens kun Sønderborg, Høje-Taastrup og Tønder kommuner har oplevet en fremgang.

”Boligkøberne har igennem de seneste par måneder fået sværere vilkår. De stigende renter gør det dyrere at finansiere en ny bolig, og samtidig presser den stigende inflation den almindelige husholdning. Det er blandt årsagerne til, at flere boligkøbere nu tænker sig om en ekstra gang, inden de sætter deres underskrift på en købsaftale,” siger Birgit Daetz.

Når det er sagt, skal det dog også samtidig nævnes, at boligsalget langt fra er gået i stå. Overordnet set blev der i perioden fra januar til og med maj måned i år solgt 22.220 villaer og rækkehuse. Kigger vi tilbage til 2015, er det resultat kun overgået af samme periode sidste år, hvor der blev solgt 30.808 huse til og med maj måned.

Udviklingen i salget af huse i kommunerne:

Kommunemaj-21I alt jan-maj 2021maj-22I alt jan-maj 2022Ændring maj 21-maj 22Ændring jan-maj 21-jan-maj 22
Hvidovre6530224133-63%-56%
Læsø32019-67%-55%
Furesø7236725169-65%-54%
Lyngby-Taarbæk5527625129-55%-53%
Rudersdal5735541185-28%-48%
Gentofte5932725173-58%-47%
Frederiksberg33451867%-47%
Allerød3420228108-18%-47%
Hørsholm3622627121-25%-46%
Vallensbæk171011255-29%-46%
Samsø1047526-50%-45%
København9855964316-35%-43%
Greve6640336228-45%-43%
Stevns4120727120-34%-42%
Kerteminde321682498-25%-42%
Brøndby231111265-48%-41%
Rødovre321532190-34%-41%
Fredensborg5729642175-26%-41%
Hillerød6536040216-38%-40%
Ballerup3417822107-35%-40%
Frederikssund5536047221-15%-39%
Egedal8038753238-34%-39%
Odder5419329123-46%-36%
Horsens128692101443-21%-36%
Ishøj14104967-36%-36%
Næstved11457680380-30%-34%
Kalundborg7737551248-34%-34%
Silkeborg11668999456-15%-34%
Ringsted4421032139-27%-34%
Jammerbugt5528138186-31%-34%
Solrød3519630130-14%-34%
Roskilde8148571324-12%-33%
Holbæk11654476367-34%-33%
Skanderborg10153873363-28%-33%
Vejle140741103501-26%-32%
Gribskov7332845222-38%-32%
Albertslund311111576-52%-32%
Ærø19871660-16%-31%
Helsingør5634652239-7%-31%
Faxe5728948200-16%-31%
Lejre4422136153-18%-31%
Kolding10956382391-25%-31%
Herlev16921264-25%-30%
Vejen5424142171-22%-29%
Haderslev6430344216-31%-29%
Aalborg2141064154764-28%-28%
Gladsaxe5223937173-29%-28%
Vordingborg7033447242-33%-28%
Herning11055167400-39%-27%
Middelfart7030045219-36%-27%
Randers12459099434-20%-26%
Glostrup1570952-40%-26%
Assens6131545236-26%-25%
Aabenraa7935152263-34%-25%
Tårnby4020036150-10%-25%
Faaborg-Midtfyn7537757283-24%-25%
Hedensted7336253272-27%-25%
Dragør997167378%-25%
Syddjurs7032955248-21%-25%
Guldborgsund9845781345-17%-25%
Køge7639366297-13%-24%
Viborg8853876407-14%-24%
Odense198971151737-24%-24%
Vesthimmerlands5023745180-10%-24%
Odsherred332023815415%-24%
Mariagerfjord5023746182-8%-23%
Fredericia5529849230-11%-23%
Esbjerg11159399460-11%-22%
Brønderslev5623741185-27%-22%
Svendborg6735255276-18%-22%
Holstebro8136666287-19%-22%
Ikast-Brande46288482264%-22%
Rebild3717734139-8%-21%
Lolland7334558271-21%-21%
Slagelse10545070359-33%-20%
Bornholm7535554287-28%-19%
Sorø3920230164-23%-19%
Aarhus2181181184963-16%-18%
Nyborg4218741153-2%-18%
Varde5629151239-9%-18%
Thisted4226135215-17%-18%
Favrskov5333248274-9%-17%
Skive4315628129-35%-17%
Nordfyns3817432144-16%-17%
Frederikshavn8236177299-6%-17%
Morsø189119776%-15%
Billund341504112721%-15%
Fanø6276230%-15%
Lemvig301162699-13%-15%
Struer151161810020%-14%
Langeland32138351249%-10%
Hjørring492886126124%-9%
Norddjurs5221038199-27%-5%
Halsnæs4120628196-32%-5%
Ringkøbing-Skjern613017229118%-3%
Sønderborg643317835122%6%
Høje-Taastrup361985223044%16%
Tønder341723921215%23%
Hele landet603830808467822220-23%-28%

Kilde: Boligsiden

Find mere om