Her kan køberne fejre nytår med et større udvalg af huse end sidste år

Patriciervilla Boligsiden
Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Udbud   6. januar 2022   ·   2 MIN

Begyndelsen af 2022 byder på et usædvanlig lavt antal huse til salg i Danmark. Men i 24 kommuner er der kommet flere huse i udbud sammenlignet med samme tidspunkt sidste år. Se, hvor det gælder.

Set fra oven har vi netop taget hul på et nyt år på boligmarkedet, som blandt andet byder på det laveste antal huse til salg i den tid, hvor Boligsiden har ført statistik over udbuddet.

Men under den overskrift er der selvfølgelig afvigelser fra den landsdækkende tendens, alt efter hvor i landet, man befinder sig. Og er du boligkøber på jagt efter et nyt hus, er der 24 kommuner, hvor der nu er flere huse til salg sammenlignet med, da vi tog hul på 2021.

Det gælder blandt andet i Glostrup, Halsnæs og Bornholm kommuner, hvor udbuddet af huse alle steder er øget med minimum 25 procent.

”Fælles for flere af de kommuner, som har oplevet en årlig stigning i antallet af huse til salg, er, at udbuddet var i bund umiddelbart før og efter nytår sidste år. Men i takt med, at priserne steg og handlerne toppede i foråret 2021 fik flere sælgere også mod på at sætte huset til sag, hvilket har bidraget til den stigning i udbuddet af huse, som vi ser nu,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Foruden de nævnte kommuner i toppen af listen, kan huskøberne for eksempel også rette blikket mod områder som Tårnby, Aarhus, Køge, Lemvig og Herlev.

I en enkelt kommune, nemlig Rødovre, er der i begyndelsen af januar måned 2022 præcis det samme antal huse til salg, som det var tilfældet lige efter nytår i 2021, nemlig 49 huse. I de resterende 73 kommuner er antallet af huse til salg faldet sammenlignet med primo januar 2021.

Se udviklingen i udbuddet af huse i hver enkelt kommune her:

KommuneAntal huse til salg primo januar 2021Antal huse til salg primo januar 2022Årlig ændring
Glostrup193584,2%
Halsnæs7712562,3%
Fanø162450,0%
Bornholm14318227,3%
Tårnby739124,7%
Aarhus54566421,8%
Køge19023121,6%
Lemvig15518720,6%
Herlev354220,0%
Gentofte16318614,1%
Hvidovre718114,1%
Høje-Taastrup11312813,3%
Hørsholm9610711,5%
Ballerup535911,3%
Albertslund31349,7%
Ringkøbing-Skjern3653896,6%
Rebild1861986,5%
Solrød83886,0%
Lejre1181255,9%
Stevns1251325,6%
Middelfart2542643,9%
Viborg6116353,9%
Holstebro3743801,6%
Norddjurs3223230,3%
Rødovre49490,0%
Helsingør155154-0,6%
Kolding517502-2,9%
Brøndby4846-4,2%
Randers691660-4,5%
Varde370351-5,1%
Brønderslev303287-5,3%
Favrskov239225-5,9%
Mariagerfjord401377-6,0%
Struer264248-6,1%
København211198-6,2%
Gladsaxe109102-6,4%
Vordingborg319296-7,2%
Roskilde203188-7,4%
Odense641593-7,5%
Fredericia240222-7,5%
Hedensted336310-7,7%
Faxe184168-8,7%
Vesthimmerland396361-8,8%
Næstved393357-9,2%
Greve160145-9,4%
Syddjurs308279-9,4%
Holbæk343310-9,6%
Samsø4137-9,8%
Billund143129-9,8%
Esbjerg505455-9,9%
Frederiksberg109-10,0%
Odsherred179161-10,1%
Morsø186167-10,2%
Vejen264237-10,2%
Silkeborg527473-10,2%
Hjørring738661-10,4%
Gribskov182163-10,4%
Jammerbugt454403-11,2%
Skive295260-11,9%
Nordfyns226198-12,4%
Slagelse366320-12,6%
Haderslev385336-12,7%
Sorø148129-12,8%
Vallensbæk3127-12,9%
Faaborg-Midtfyn410356-13,2%
Vejle659565-14,3%
Thisted500428-14,4%
Ærø6656-15,2%
Lolland432366-15,3%
Rudersdal200169-15,5%
Guldborgsund515435-15,5%
Fredensborg121102-15,7%
Frederikshavn627527-15,9%
Skanderborg357299-16,2%
Ikast-Brande298249-16,4%
Hillerød162133-17,9%
Langeland245200-18,4%
Lyngby-Taarbæk9980-19,2%
Assens503405-19,5%
Nyborg171137-19,9%
Herning466371-20,4%
Svendborg390310-20,5%
Aalborg932728-21,9%
Horsens442344-22,2%
Kalundborg390301-22,8%
Sønderborg424325-23,3%
Tønder255191-25,1%
Frederikssund163119-27,0%
Dragør4835-27,1%
Allerød7753-31,2%
Egedal11880-32,2%
Ishøj4530-33,3%
Furesø13588-34,8%
Kerteminde14993-37,6%
Odder185114-38,4%
Aabenraa350198-43,4%
Ringsted14178-44,7%
Læsø5128-45,1%
Hele landet25.90423.296-10,1%

(Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Boligsøgning
Udbud

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.