Så meget er prisen på den typiske villa steget i pris på blot ét år

Se hvor meget prisen er steget for standardvillaen i din kommune. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligpriser   1. december 2021   ·   3 MIN

I 12 kommuner er den typiske villa i 2021 solgt til en pris, der er mellem 500.000 og 1.000.000 kr. højere end i 2020. Kun i seks kommuner er prisen på standardvillaen faldet. Se prisudviklingen i din kommune.


Denne artikel er en del af vores coronatema
Gå til tema

Det er formentlig gået de færrestes næse forbi, at boligpriserne er steget under coronapandemien. Men hvis du ikke lige kender prishistorikken for de enkelte boligtyper, kan det måske være en smule abstrakt at forholde sig til, at priserne er steget X eller Y procent.

For at gøre det mere konkret, har vi her på Boligsiden set på de villaer, der er blevet solgt i henholdsvis 2020 og indtil videre i 2021.

Vi har defineret ”standardvillaen” ved at opsætte en række krav til størrelse, energimærke, antal værelser og byggeår, og derefter undersøgt hvor meget villaerne i gennemsnit er blevet solgt for i både 2020 og 2021. (Se de konkrete krav længere nede i artiklen)

Store prisændringer mange steder i landet

Beregningerne viser, at i 12 kommuner er standardvillaen solgt til minimum 500.000 kroner mere i 2021 end i 2020. I to kommuner, nemlig Rudersdal og Hørsholm, er der endda tale om, at standardvillaen er blevet mere end en million kroner dyrere på blot det ene år.

”Det er en voldsom prisstigning på så kort tid. Det svarer til, at boligens værdi er øget med næsten en fjerdedel på et år. Ikke overraskende er det også i mange af de øvrige omegnskommuner til København, vi ser de største værdistigninger i kroner og øre det seneste år. Det skyldes, at udgangspunktet var højt allerede i 2020, og dermed bliver prisstigningen også tilsvarende høj, når priserne øges med omkring 20 procent, som det er sket flere steder,” forklarer Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden, og tilføjer:

”Når det er sagt, er det vigtigt at understrege, at der også er sket rigtig meget i andre dele af landet. For eksempel i Tønder. Her er prisen på en standardvilla også steget med 20 procent det seneste år. Men da den typiske villa her blev solgt til cirka 750.000 kroner i 2020, er prisen ’kun’ steget med cirka 150.000 kroner, så køberne dermed har betalt cirka 900.000 kroner for villaen i 2021.”

Ud over de 12 kommuner, hvor standardhuset er solgt til en pris, der er mellem 500.000 og 1.000.000 kroner højere i 2021 end i 2020, er der 43 kommuner, hvor prisen er øget med mellem 100.000 og 450.000 kroner samt 21 kommuner, hvor køberne af standardhuset har betalt mellem 0-100.000 kroner mere i 2021 end i 2020.

I seks kommuner er prisen faldet, og i de resterende 16 kommuner har der ikke været tilstrækkeligt med handler til at beregne gennemsnitsprisen.

Sådan gjorde vi:

Udgangspunktet for beregningen er alle solgte villaer i 2020 og 2021 (til og med 23. november).

En standardvilla er i denne opgørelse defineret ved følgende:

  • Har et boligareal mellem 130 og 160 kvadratmeter
  • Har mellem 4 og 5 værelser
  • Har energimærke C eller D
  • Har 1 plan
  • Har et byggeår mellem 1960 og 1980
  • Boligtype: Villa

Der er kun de solgte villaer, der lever op til ovenstående krav, der er talt med i opgørelsen. På baggrund af disse er den gennemsnitlige salgspris beregnet for standardvillaen i henholdsvis 2020 og 2021.

Der er kun medtaget data for de kommuner, hvor der har været minimum 10 handler, der lever op til ovenstående krav, i både 2020 og 2021.

Prisudvikling for standardvillaen i kommunerne:

KommuneGns. pris i 2020Gns. pris i 2021Ændring i procentÆndring i kr.
Rudersdal4.838.7505.880.45021,5%1.041.700
Hørsholm4.494.3335.524.61522,9%1.030.282
Helsingør3.143.2224.082.02629,9%938.803
Tårnby3.795.4144.691.60723,6%896.193
Fredensborg3.477.8184.308.60723,9%830.788
Furesø4.391.8135.213.96918,7%822.156
Allerød3.427.2314.157.10921,3%729.879
Solrød3.400.9474.031.80618,5%630.859
Gribskov2.220.7452.837.31827,8%616.574
Greve3.223.1033.838.65619,1%615.553
Albertslund3.277.9133.825.55016,7%547.637
Roskilde2.862.2373.366.41317,6%504.177
Frederikssund2.268.6252.717.85919,8%449.234
Høje-Taastrup3.102.3603.538.26114,1%435.901
Middelfart1.517.6571.950.21828,5%432.561
Aarhus3.034.4483.421.77512,8%387.327
Egedal3.130.1853.492.27311,6%362.089
Vallensbæk3.800.5714.159.0459,4%358.474
Bornholm1.153.3461.508.55730,8%355.211
Halsnæs1.884.1672.235.72718,7%351.561
Hvidovre4.060.9384.408.5838,6%347.646
Hillerød2.975.5003.311.85711,3%336.357
Køge2.659.2052.965.97511,5%306.770
Faxe1.707.1332.012.70817,9%305.575
Ringsted2.084.8102.375.87514,0%291.065
Brøndby3.655.9093.943.8247,9%287.914
Silkeborg1.949.8572.228.27414,3%278.417
Odder1.967.6882.240.75013,9%273.063
Næstved1.638.4581.905.72216,3%267.264
Skanderborg2.267.6352.531.37111,6%263.737
Odsherred1.257.1051.496.30419,0%239.199
Ballerup3.871.8824.101.4855,9%229.602
Horsens1.626.0051.850.87913,8%224.874
Syddjurs1.687.0611.903.81312,8%216.752
Kerteminde1.581.0871.792.81313,4%211.726
Vejle1.657.2941.868.74912,8%211.454
Odense2.093.9822.298.6829,8%204.700
Slagelse1.540.7971.744.51713,2%203.720
Kalundborg1.244.5511.422.20814,3%177.657
Lejre2.220.7932.394.5717,8%173.778
Hedensted1.298.7671.472.03213,3%173.265
Billund1.309.9701.481.63813,1%171.668
Kolding1.701.7771.869.2179,8%167.439
Favrskov1.921.9832.085.5998,5%163.616
Ishøj3.302.9233.457.1154,7%154.192
Tønder752.737905.29220,3%152.555
Holbæk2.117.9312.263.9086,9%145.977
Viborg1.357.7221.502.49310,7%144.772
Brønderslev1.173.2351.316.85212,2%143.616
Hjørring1.199.8501.338.78211,6%138.932
Esbjerg1.755.3031.891.7317,8%136.428
Rebild1.411.1461.542.7769,3%131.630
Aalborg1.943.0232.073.1366,7%130.113
Nyborg1.415.0001.535.0008,5%120.000
Lolland739.290854.64515,6%115.354
Frederikshavn1.288.7941.388.2287,7%99.434
Haderslev1.118.5261.216.0918,7%97.565
Struer921.5881.016.92310,3%95.335
Stevns1.883.6461.975.0914,9%91.445
Sønderborg1.192.7911.283.3937,6%90.602
Varde1.101.9481.189.4007,9%87.452
Fredericia1.529.0001.613.4845,5%84.484
Guldborgsund1.192.9881.275.2836,9%82.295
Sorø1.604.8401.684.5005,0%79.660
Vesthimmerland1.129.0641.204.1596,7%75.095
Assens1.185.4331.259.3386,2%73.905
Faaborg-Midtfyn1.319.5751.386.4145,1%66.839
Lemvig1.008.9061.057.3064,8%48.399
Ikast-Brande1.356.8061.403.7503,5%46.944
Ringkøbing-Skjern1.048.5001.089.8063,9%41.306
Vejen1.222.0371.254.6212,7%32.584
Svendborg1.729.1351.759.8181,8%30.683
Aabenraa1.073.1191.102.5312,7%29.412
Randers1.500.4221.526.8691,8%26.448
Holstebro1.554.1081.562.8520,6%8.744
Jammerbugt1.156.1351.163.6320,6%7.496
Herning1.502.5621.499.503-0,2%-3.059
Skive1.033.2431.009.595-2,3%-23.649
Thisted1.096.2971.064.316-2,9%-31.981
Mariagerfjord1.219.0001.171.782-3,9%-47.218
Norddjurs1.203.0001.135.083-5,6%-67.917
Vordingborg1.566.8481.399.065-10,7%-167.784

(Kilde: Boligsiden)

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.