Julemåneden begynder med et fald i boligudbuddet

Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   2. december 2021   ·   2 MIN

Nye udbudstal fra Boligsiden viser, at antallet af boliger til salg er faldet fra november til december. Faldet skyldes mange handler for årstiden, og at antallet af nye boliger til salg er på et normalt niveau.

Der er færre boliger til salg ved indgangen til december måned, end der var, da vi begyndte på november. Det viser Boligsidens nyeste udbudstal.

Dermed er udvalget af boliger nok engang skrumpet ind, efter det har svinget lidt op og ned det meste af året. At det falder nu her frem mod årsskiftet, er imidlertid helt almindeligt.

”Udbuddet af boliger falder altid, når december starter, og jul og vinter nærmer sig. Sådan er det også i år. Der kom ellers flere boliger til salg igen i sommer og i efteråret, efter at udbuddet var faldet drastisk som konsekvens af de mange handler særligt i foråret. Den stigning vi så tidligere på året, og det fald vi ser nu, er dog i det store billede relativt små udsving. Samlet set er antallet af boliger til salg fortsat på et meget lavt niveau sammenlignet med tidligere,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Der er flere købere end normalt

Retter vi igen blikket mod den seneste måneds udvikling i udbuddet, er det ikke kun årstiden, der er skyld i faldet. Der bliver nemlig handlet flere boliger nu, end der normalt gør på denne tid af året. Samtidig har antallet af nye sælgere fundet tilbage til niveauet fra før corona.

”Mange sælgere sender nærmest per automatik deres salgstanker på tidlig juleferie i december. Og noget tyder på, at de også tænker sådan i år. Der er imidlertid flere købere på markedet end normalt, og derfor kan potentielle sælgere måske også profitere af at tænke lidt anderledes. For lægger vi det hele sammen, er muligheden for at få solgt sin bolig denne vinter langt bedre end tidligere,” siger Birgit Daetz.

Ser vi igen alene på den seneste måned er antallet af huse til salg faldet fire procent, udbuddet af lejligheder er nu fem procent lavere, mens sommerhusudvalget er faldet otte procent. Der er altså plads til flere sælgere af både den ene og den anden type bolig.

”Går vi 10 år tilbage, havde køberne tæt på dobbelt så mange huse at vælge imellem som nu. Og der var også langt flere lejligheder og sommerhuse på markedet end i dag. Vi har længe talt om, at det er sælgers marked, og sådan er det stadig,” siger Birgit Daetz.

Udbuddet på boligmarkedet primo december 2021:

BoligtypeAntal boliger til salgÆndring seneste månedÆndring seneste år
Villaer/rækkehuse24.579-3,6%-8,2%
Ejerlejligheder6.118-5,0%1,9%
Sommerhuse4.397-8,6%-15,2%

(Kilde: Boligsiden)

Boliger til salg henover året:

MånedAntal huse til salgAntal lejligheder til salgAntal sommerhuse til salg
December 202124.5796.1184.397
November 202125.5006.4404.785
Oktober 202125.3396.3864.968
September 202125.2736.2905.227
August 202125.0236.0895.389
Juli 202124.7925.9465.338
Juni 202123.9935.4454.976
Maj 202124.0695.2994.656
April 202124.5795.2254.516
Marts 202123.8164.9533.952
Februar 202124.4835.0834.344
Januar 202125.9155.4164.836

(Alle udbudstal er registreret i starten af den pågældende måned. Kilde: Boligsiden)

Emner

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.