Huse sælges til 45 procent over værdien af den gamle ejendomsvurdering

De nye offentlige ejendomsvurderinger er på vej ud til de danske boligejere. I mellemtiden viser nye beregninger fra Boligsiden, at huse i gennemsnit sælges for en pris, der er 45 procent højere end den gamle offentlige ejendomsvurdering fra 2011. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligpriser   5. december 2021   ·   3 MIN

I oktober blev de første nye ejendomsvurderinger sendt ud og 50.000 er på vej frem mod jul. I den forbindelse har Boligsiden lavet nye beregninger, der viser, at gabet mellem de gamle ejendomsvurderinger og den reelle salgspris er blevet større og større år for år siden 2011.

De offentlige ejendomsvurderinger har i de seneste år været suspenderet, og indtil de nye vurderinger lander, er det ejendomsvurderingen tilbage fra 2011, som gælder. For selvom der flere gange i årenes løb har været antræk til at sætte et nyt boligskattesystem i gang, er udrulningen flere gange blevet udskudt.

Men i oktober 2021 blev de første egentlige nye ejendomsvurderinger så sendt ud, og i de efterfølgende to måneder vil 50.000 danske boligejere have modtaget den nye vurdering.

Mange af modtagerne vil formentlig få en vurdering, der ser noget anderledes ud end den gamle fra 2011.

I hvert fald viser Boligsidens nye beregninger, at der er et væsentligt gab mellem den anslåede værdi fra 2011 og den pris, som husene i gennemsnit sælges for i dag.

”I de første år efter 2011 lå den reelle salgsværdi 4-6 procent højere end den offentlige ejendomsvurdering. Men særligt fra 2015 og frem er afstanden mellem de to værdier øget. I 2015 lå den reelle salgsværdi således 13 procent højere end den offentlige vurdering, og i år er husene i gennemsnit solgt til en pris, der er 45 procent højere end den offentlige vurdering,” forklarer Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”Det er et stort spænd, der er mellem den offentlige ejendomsvurdering og den reelle salgspris, men der er immervæk også sket en del på boligmarkedet i de 10 år, hvor der af forskellige årsager ikke er lavet nye vurderinger. Derfor er det også positivt, at de nye offentlige ejendomsvurderinger nu er på vej ud til boligejerne, som forhåbentlig derigennem kan få et mere retvisende billede af værdien af deres bolig.”

Endnu større forskel i omegnskommunerne til København

Danmark er et lille land, men alligevel er der forskel i huspriserne geografisk. Ikke overraskende gør den forskel sig også gældende, når vi ser på gabet mellem den offentlige ejendomsvurdering og den reelle salgspris i de enkelte kommuner.

”Salgspriserne er generelt steget i de seneste år, og i kommunerne omkring København har huspriserne haft ekstra fart på. Derfor viser vores beregning også, at der i disse områder er endnu større forskel mellem den offentlige vurdering og den reelle salgspris. Flere steder er der tale om en forskel på mere end 100 procent,” siger Birgit Daetz.

Det gælder i Hvidovre, Tårnby og Frederiksberg kommuner, imens forskellen mellem de to værdier også nærmer sig 100 procent i flere øvrige omegnskommuner.

Der er ingen kommuner, hvor den gennemsnitlige salgspris for huse i 2021 ligger under de offentlige ejendomsvurderinger fra 2011. Men i enkelte kommuner er forskellen ikke særlig stor.

Det gælder for eksempel i Lolland, Langeland og Skive kommuner, hvor der er tale om en gennemsnitlig salgspris der er syv procent højere end den offentlige ejendomsvurdering.

Har du endnu ikke modtaget din nye offentlige ejendomsvurdering, så fortvivl ikke. Arbejdet fortsætter nemlig ind i 2022. Du kan læse mere om processen hos Vurderingsstyrelsen.

Sammenhængen mellem den offentlige ejendomsvurdering og den reelle salgspris:

ÅrForhold
20121,04
20131,04
20141,06
20151,13
20161,17
20171,22
20181,26
20191,29
20201,34
20211,45

(Tabellen viser sammenhængen mellem den reelle salgspris og den offentlige ejendomsvurdering fra 2011 for villaer og rækkehuse. Tager man som eksempel et hus, der i 2011 i gennemsnit blev offentligt vurderet til 1.000.000 kroner, vil den gennemsnitlige salgspris i 2012 være 1.000.000 x 1,04 = 1.040.000 kroner. I 2015 lød regnestykket for den gennemsnitlige salgspris på 1.000.000 x 1,13 = 1.130.000 kroner og i 2021 på: 1.000.000 x 1,45 = 1.450.000 kroner. Kilde: Boligsiden)

Sammenhængen mellem den reelle salgspris og den offentlig ejendomsvurdering i kommunerne:

Kommune2012201320142015201620172018201920202021
Hvidovre1,051,141,231,381,471,541,611,681,822,07
København1,121,211,331,461,551,631,721,791,882,07
Tårnby1,111,181,281,41,51,631,661,711,782,03
Frederiksberg1,11,131,31,361,421,561,631,651,832,02
Gentofte1,061,161,251,321,411,521,551,641,741,99
Lyngby-Taarbæk1,081,191,261,391,471,51,551,611,721,98
Rødovre1,021,111,211,331,41,531,621,641,711,96
Gladsaxe1,061,151,221,341,471,51,561,621,711,9
Dragør1,061,161,241,331,411,451,51,521,651,9
Herlev1,11,11,221,321,441,51,551,611,651,9
Glostrup1,081,131,21,261,391,471,561,551,641,87
Greve1,11,121,181,261,381,451,521,581,651,85
Køge1,081,11,131,261,361,461,541,571,661,84
Brøndby1,051,11,171,231,351,421,491,571,611,83
Fredensborg1,031,041,121,211,241,321,441,461,521,8
Roskilde1,121,141,181,291,351,431,471,511,591,79
Vallensbæk1,11,121,161,271,321,381,451,51,621,78
Ishøj1,081,071,121,251,361,441,511,521,61,78
Høje-Taastrup1,031,091,151,251,341,41,481,51,571,78
Ballerup1,081,091,161,231,321,41,441,471,551,78
Furesø1,041,091,161,231,261,341,421,461,491,76
Helsingør1,051,061,081,21,251,341,381,421,551,75
Solrød11,051,071,171,241,311,391,461,551,75
Hørsholm1,021,091,111,181,241,291,341,371,511,75
Rudersdal1,061,11,121,241,271,31,381,421,531,74
Halsnæs1,081,061,031,11,21,291,41,41,51,72
Lejre1,061,031,111,21,281,381,391,481,51,72
Hillerød1,051,051,111,191,251,351,411,461,511,71
Aarhus1,11,141,181,251,31,361,411,451,531,7
Gribskov1,0211,051,141,221,261,361,391,511,69
Albertslund1,041,111,141,221,291,371,441,451,521,69
Allerød1,041,071,111,181,211,271,331,371,461,67
Egedal1,031,061,11,21,281,321,381,421,481,66
Bornholm0,970,910,930,961,091,21,281,331,461,63
Frederikssund1,031,061,051,151,211,321,361,41,441,62
Odense1,081,11,131,211,271,311,391,451,491,6
Aalborg1,171,191,21,281,351,421,441,441,451,55
Fanø1,120,961,111,161,161,11,221,271,341,53
Rebild1,081,151,191,231,231,311,351,351,421,5
Esbjerg1,171,161,171,221,271,31,341,371,411,49
Skanderborg1,031,071,051,151,181,21,261,31,351,49
Samsø0,910,860,890,920,911,11,161,191,281,48
Holbæk0,940,970,991,011,081,171,21,241,311,48
Faxe0,890,910,90,991,021,111,231,241,31,48
Fredericia1,171,191,151,211,251,271,291,341,361,46
Stevns0,860,880,9311,071,121,221,271,31,45
Vejle1,11,081,071,131,181,21,241,271,31,43
Ringsted0,930,890,941,021,071,131,221,251,271,42
Svendborg1,031,010,981,011,051,11,161,211,31,41
Kerteminde1,111,031,031,121,141,161,231,271,321,4
Middelfart1,091,051,081,121,151,151,231,251,281,39
Ærø0,930,860,880,810,890,881,041,061,221,38
Silkeborg1,031,031,031,081,111,161,191,241,291,38
Favrskov1,031,051,011,071,091,141,161,21,251,38
Kolding1,121,111,131,161,161,211,241,251,311,38
Hedensted1,081,011,011,091,091,161,21,211,231,36
Vejen1,121,121,081,111,141,171,231,241,271,35
Aabenraa1,111,0611,041,061,111,151,151,191,35
Sønderborg1,11,051,051,061,11,111,171,191,211,35
Sorø0,910,880,840,9411,071,131,161,191,34
Nyborg1,041,0211,011,061,131,211,191,261,33
Horsens1,010,971,011,051,081,121,171,161,231,33
Varde1,11,081,141,111,161,131,151,221,241,33
Syddjurs0,971,010,991,061,061,081,121,131,191,32
Billund1,030,981,011,091,131,131,141,171,221,32
Randers1,071,061,041,071,11,131,191,21,241,3
Nordfyns0,990,950,940,991,051,061,111,211,191,28
Brønderslev1,051,031,121,121,121,191,191,191,211,28
Faaborg-Midtfyn1,010,980,940,971,021,031,091,131,191,27
Ikast-Brande1,041,0311,041,041,091,151,171,181,27
Thisted0,991,011,021,041,061,111,11,131,141,26
Herning1,041,021,041,051,071,121,131,181,191,26
Odder0,970,950,890,940,950,991,051,081,121,26
Odsherred0,850,740,750,810,890,9511,061,141,25
Mariagerfjord1,111,0211,021,111,131,171,141,181,25
Jammerbugt1,011,030,991,041,051,121,121,121,131,25
Vordingborg0,810,760,770,830,910,940,981,011,131,24
Næstved0,840,830,860,920,941,011,061,11,131,24
Haderslev1,060,990,971,041,041,071,121,141,151,24
Assens1,010,990,931,021,041,041,121,11,151,24
Ringkøbing-Skjern1,040,950,961,021,021,071,111,131,151,23
Morsø0,991,011,041,121,071,111,081,11,091,22
Viborg0,980,960,9711,031,061,091,111,151,22
Hjørring1,040,960,981,021,081,071,121,131,121,21
Holstebro0,971,010,960,990,981,011,051,071,131,21
Slagelse0,860,850,830,920,9411,041,051,081,21
Guldborgsund0,810,810,770,820,90,950,991,031,081,2
Vesthimmerland1,010,990,960,981,021,041,061,131,121,19
Frederikshavn10,960,970,9811,041,071,061,131,19
Norddjurs0,9910,9710,991,011,051,051,041,15
Struer0,930,980,90,940,950,920,961,010,991,13
Tønder10,970,930,950,910,9111,041,12
Lemvig0,830,830,940,890,850,920,920,951,051,11
Kalundborg0,820,830,790,820,880,950,930,9711,11
Læsø0,941,210,950,730,90,9910,961,061,11
Skive0,920,950,910,890,920,940,930,930,971,07
Langeland0,860,770,790,750,820,90,960,9811,07

(Tabellen viser sammenhængen mellem den reelle salgspris og den offentlige ejendomsvurdering fra 2011 for villaer og rækkehuse. Kilde: Boligsiden)

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.