Boligsalget daler – men her handler borgerne fortsat huse i stor stil

Salgstider
Det generelle boligsalg dalede i oktober, men flere steder i landet overstiger de seneste tre måneders hushandle faktisk første kvartal 2021, hvor der overordnet blev solgt rigtig mange huse. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Bolighandel   19. november 2021   ·   2 MIN

I de seneste måneder er der lagt en dæmper på det samlede hussalg, som ellers nåede nye højder i særligt første kvartal 2021. Men enkelte steder i landet overstiger de seneste tre måneders handel faktisk resultatet fra 1. kvartal. Se hvor det gælder her.

I løbet af første kvartal 2021 blev der samlet solgt intet mindre end 18.586 huse i Danmark. Det var det hidtil højeste niveau på et enkelt kvartal siden begyndelsen af 2011, hvor Boligsiden begyndte at føre statistik over boligsalget.

Rekorden blev skarpt fulgt op af et næsten enslydende resultat i 2. kvartal 2021. Siden da er der faldet lidt mere ro på hussalget. Det viser Boligsidens seneste handelstal for oktober.

Men der er steder i landet, hvor der er solgt flere huse i løbet af de seneste tre måneder, end der blev i første kvartal. Steder, hvor der altså fortsat er rigtig godt gang i hushandlerne.

Det gælder for eksempel i Tønder, Skive og Sønderborg kommuner, hvor der er handlet flere huse i august, september og oktober sammenlignet med januar, februar og marts 2021. I alt er der 10 kommuner, hvor hussalget er højere efter sommerferien end i begyndelsen af året.

”Fælles for de 10 kommuner er, at de alle ligger placeret i landets yderområder. Det er områder, hvor huspriserne ikke er så høje som i omegnskommunerne til landets største byer, og områder som har en del natur at byde på. Og den stigende interesse for huskøb her kan meget vel forklares med netop de lavere priser og muligheden for mere frisk luft, natur og ro omkring sig,” forklarer Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Kigger vi på den anden ende af opgørelsen, er det nemlig flere af omegnskommunerne til København samt flere af landets mellemstore byer og kommuner, der har oplevet et fald i hussalget mellem de to perioder.

”Under corona begyndte mange lejlighedsejere at se sig om efter et hus i kommunerne omkring storbyen, og derfor så vi også mange salg af huse i omegnskommunerne i begyndelsen af året. Men i netop disse områder er priserne høje og samtidig steget en del. Derfor giver det også mening, at flere huskøbere har søgt endnu længere væk fra de mest populære kommuner til områder, hvor de kan få en del mere hus for pengene,” siger Birgit Daetz.

Se udviklingen i hussalget i alle kommuner i tabellen herunder.

Sådan har salget af huse udviklet sig fra 1. kvartal 2021 til efter sommerferien (aug-okt):

Kommune1. kvartal 2021Aug-okt. 2021Forskel
Tønder10113938%
Skive8310931%
Sønderborg20323616%
Lemvig687713%
Odsherred12113612%
Hjørring17519210%
Samsø23259%
Norddjurs1111186%
Halsnæs1161182%
Aabenraa1891911%
Bornholm217213-2%
Ringsted116108-7%
Haderslev167154-8%
Vordingborg197180-9%
Odder10192-9%
Thisted168153-9%
Lolland193175-9%
Brøndby6458-9%
Slagelse265240-9%
Middelfart177160-10%
Mariagerfjord141127-10%
Svendborg207185-11%
Frederikshavn225201-11%
Langeland8071-11%
Fanø1715-12%
Faxe168148-12%
Billund9281-12%
Ringkøbing-Skjern189166-12%
Hedensted219192-12%
Brønderslev133116-13%
Assens192166-14%
Esbjerg359307-14%
Guldborgsund281240-15%
Viborg326278-15%
Faaborg-Midtfyn231196-15%
Vejen142120-15%
Herlev6252-16%
Nordfyns10991-17%
Holbæk312259-17%
Kalundborg215177-18%
Odense564464-18%
Vallensbæk5646-18%
Vesthimmerland139114-18%
Næstved340276-19%
Frederiksberg2117-19%
Holstebro208167-20%
Aalborg645516-20%
Greve254202-20%
Syddjurs175139-21%
Jammerbugt172136-21%
Egedal238188-21%
Varde190150-21%
Læsø1411-21%
Ærø5140-22%
Glostrup4636-22%
Nyborg9876-22%
Vejle435336-23%
Ikast-Brande179138-23%
Fredensborg171131-23%
Morsø5542-24%
Sorø12393-24%
Fredericia187141-25%
Ballerup10176-25%
Kolding335252-25%
Aarhus743554-25%
Gentofte211157-26%
Randers349259-26%
Gladsaxe141104-26%
Favrskov216159-26%
Silkeborg437321-27%
Rebild11383-27%
Albertslund6044-27%
Struer7756-27%
Gribskov189135-29%
Hvidovre13091-30%
Herning317218-31%
Solrød12686-32%
Høje-Taastrup170116-32%
Tårnby12181-33%
Stevns12784-34%
Kerteminde10569-34%
Lejre13991-35%
Rødovre10166-35%
Rudersdal225147-35%
Hillerød224145-35%
Roskilde310200-35%
Helsingør219141-36%
København348222-36%
Lyngby-Taarbæk159101-36%
Skanderborg344215-38%
Køge237148-38%
Horsens450276-39%
Hørsholm14484-42%
Frederikssund224127-43%
Allerød12668-46%
Furesø210111-47%
Dragør7337-49%
Ishøj6934-51%

(Tabellen viser antal solgte villaer og rækkehuse i hver enkelt kommune i perioden januar til marts 2021 samt i august til oktober 2021. Kilde: Boligsiden)

 

Kan du lide det, du læser? Få de vigtigste nyheder med vores nyhedsbrev, der udkommer to gange om måneden. Tilmeld dig i dag.