Udbuddet af huse er steget i 46 kommuner

Villa (Boligsiden.dk)
Villa. Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Udbud   4. august 2021   ·   2 MIN

I 46 af landets 98 kommuner er der kommet flere huse til salg fra starten af juli til starten af august. Tjek din kommune og find ud af, hvor udbuddet stiger mest.

I næsten et år faldt udbuddet af huse konstant, indtil det i foråret begyndte at gå lidt op og ned. Nu viser Boligsidens nyeste udbudstal for starten af august, at udbuddet er steget to måneder i træk.

Fra starten af juli til starten af august er udbuddet steget på landsplan med beskedne 0,3 procent, men dykker vi ned i de enkelte kommuner, så er der kommet flere huse til salg den seneste måned i 46 af 98 kommuner.

”Når antallet af kommuner med stigende udbud er så højt, er det et udtryk for, at tendensen er bredt funderet, og at den ikke blot er båret af en enkelt landsdel. Så selv om 22 af de 46 kommuner er sjællandske, så er der også stigninger i så forskellige kommuner som Skive, Haderslev, Norddjurs, Svendborg og Brønderslev,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

De kommuner, der oplever de største stigninger i udbuddet, er Vallensbæk, Skanderborg, Sorø, Brøndby og Ishøj. Trods de høje procentvise stigninger er der i nogle af de kommuner tale om ændringer på meget få huse.

”Det mest interessante lige her er måske heller ikke, hvor meget udbuddet stiger, men snarere at det stiger – og dermed ikke falder. For udbuddet af huse er faldet meget igennem længere tid, og nu er der noget, der tyder på, at den udvikling er vendt. Det er en god nyhed for køberne,” understreger Birgit Daetz.

Udviklingen i udbuddet i landets kommuner fra starten af juli til starten af august:

KommunePrimo juli 2021Primo august 2021Ændring seneste måned
Vallensbæk283525,0%
Skanderborg25229416,7%
Sorø13415112,7%
Brøndby42469,5%
Ishøj34378,8%
Lyngby-Taarbæk90977,8%
Skive2823027,1%
Faxe1721847,0%
Ringsted82876,1%
Greve1491586,0%
Køge1721825,8%
Frederikssund1231305,7%
Haderslev3593785,3%
Gribskov1711805,3%
Norddjurs3253425,2%
Næstved3673865,2%
Allerød58615,2%
Furesø81854,9%
Vordingborg3163314,7%
Fredensborg1341404,5%
Billund1361424,4%
Holbæk3553693,9%
Helsingør1531593,9%
Guldborgsund4694843,2%
Vejen2612693,1%
Viborg6456622,6%
Horsens3683772,4%
Odsherred2052102,4%
Tønder2562622,3%
Rødovre46472,2%
Aarhus6606742,1%
Mariagerfjord4004082,0%
Svendborg3513582,0%
Hvidovre1041061,9%
Brønderslev3213271,9%
Vejle5996101,8%
Nordfyns2272311,8%
Frederikshavn5685771,6%
Slagelse3423471,5%
Assens4534581,1%
Rebild1971991,0%
Syddjurs2972990,7%
Morsø1801810,6%
Jammerbugt4524540,4%
Varde3653660,3%
Hjørring7167170,1%
Gladsaxe1001000,0%
Halsnæs1001000,0%
Lemvig1961960,0%
Ærø53530,0%
Thisted505503-0,4%
Randers700697-0,4%
Odense625622-0,5%
Gentofte193192-0,5%
Kerteminde124123-0,8%
Stevns109108-0,9%
Fredericia217215-0,9%
Sønderborg382378-1,0%
Bornholm185183-1,1%
Rudersdal173171-1,2%
Hillerød172170-1,2%
Struer249246-1,2%
Høje-Taastrup147145-1,4%
Middelfart279275-1,4%
Herning393387-1,5%
Hørsholm129127-1,6%
Esbjerg498490-1,6%
Vesthimmerland376369-1,9%
Tårnby106104-1,9%
Odder155152-1,9%
Kolding540529-2,0%
Aalborg813796-2,1%
Langeland231226-2,2%
Lolland368357-3,0%
Kalundborg367355-3,3%
Favrskov243235-3,3%
Aabenraa266257-3,4%
Holstebro349337-3,4%
Ikast-Brande285275-3,5%
Roskilde170164-3,5%
København211203-3,8%
Ballerup4846-4,2%
Silkeborg513490-4,5%
Egedal108103-4,6%
Faaborg-Midtfyn439418-4,8%
Solrød9994-5,1%
Hedensted354335-5,4%
Ringkøbing-Skjern389368-5,4%
Nyborg166157-5,4%
Samsø3230-6,3%
Frederiksberg1312-7,7%
Lejre10395-7,8%
Glostrup3632-11,1%
Herlev4842-12,5%
Læsø3530-14,3%
Dragør4437-15,9%
Fanø3125-19,4%
Albertslund4132-22,0%

(Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Udbud