Vildt boligsalg: Her overgår købesummen i 1. kvartal årsresultatet fra 2012

Villaer i Danmark (Foto: Boligsiden.dk, David Buchmann)
I mange kommuner er der solgt så mange boliger i første kvartal 2021, at den samlede købesum allerede overstiger beløbet, der blev handlet boliger for i hele 2012. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligkøb   16. april 2021   ·   2 MIN

Boligsalget er boomet i de første tre måneder af 2021. Så meget at det samlede beløb, der indtil videre er handlet boliger for på landsplan, er på niveau med den samlede købesum for hele boligsalget i 2012. Og i 48 kommuner har den foreløbige købesum endda oversteget 2012-niveauet.

Tempoet er usædvanlig højt på det danske boligmarked, og det afspejler sig i samtlige statistikker.

I går kunne vi her på Boligsiden fortælle, at boligsalget i marts måned endnu engang har sat rekord, og ser vi på det samlede beløb, som der er handlet boliger for i første kvartal, viser der sig endnu en interessant tendens.

”Kigger vi på det samlede boligsalg, er købesummen for alle de bolighandler, der er indgået i løbet af årets første tre måneder i 2021 næsten på samme niveau som den samlede sum, der blev handlet boliger for i 2012. Det er et resultat, der er skabt af et øget boligsalg kombineret med stigende boligpriser,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

”Selvom 2012 selvfølgelig er nogle år siden, er det alligevel imponerende, at 2021-resultatet allerede er på niveau, når vi tager i betragtning, at det er et resultat, der er skabt i løbet af bare tre måneder,” tilføjer Birgit Daetz.

Her er der handlet for mere end i hele 2012

Dykker vi længere ned i tallene, viser det sig, at der i 48 af landets i alt 98 kommuner ikke blot er handlet boliger for det tilsvarende beløb som i hele 2012. Faktisk overstiger den samlede købesum her allerede 2012-resultatet, selvom køberne kun har haft tre måneder til at handle i.

Det gælder for eksempel i Silkeborg, som er den kommune med den største positive difference i forhold til 2012-resultatet.

”Det er kommuner, der for eksempel har oplevet en stor stigning i hus- eller sommerhussalget. Tager vi for eksempel Silkeborg, blev der her solgt 493 huse i hele 2012, men alene i første kvartal 2021 er der solgt 435 huse. Den udvikling kombineret med de generelle prisstigninger gør selvfølgelig, at den samlede købesum også stiger markant,” forklarer Birgit Daetz.

Efter Silkeborg finder vi kommunerne Gribskov og Holbæk, som også allerede nu ligger væsentligt over den samlede købesum i 2012.

I tabellen herunder kan de se, hvordan det ser ud i netop din kommune.

Udviklingen i købesummen i 2012 og i første kvartal 2021:

KommnueKøbesum for hele 2012 (kroner)Købesum i første kvartal 2021 (kroner)Forskel (kroner)
Silkeborg1.137.191.6521.564.252.467427.060.815
Gribskov1.117.071.1171.535.737.873418.666.756
Holbæk646.669.432977.207.623330.538.191
Hørsholm977.182.1731.292.401.046315.218.873
Køge716.410.6221.006.915.480290.504.858
Hillerød832.965.7451.113.758.100280.792.355
Ringkøbing-Skjern674.645.983921.257.208246.611.225
Skanderborg948.742.3111.162.553.843213.811.532
Horsens988.973.9521.201.328.095212.354.143
Frederikssund693.502.600898.554.765205.052.165
Rødovre575.063.000772.258.174197.195.174
Odsherred712.130.553901.922.775189.792.222
Næstved681.960.053861.471.299179.511.246
Vejle1.350.574.1241.523.552.151172.978.027
Høje-Taastrup688.056.291852.501.656164.445.365
Furesø1.046.841.1551.207.904.957161.063.802
Greve898.886.3261.057.820.834158.934.508
Helsingør1.308.800.8031.465.690.381156.889.578
Slagelse610.651.069761.706.092151.055.023
Lejre359.286.080505.144.372145.858.292
Kalundborg421.609.067556.499.821134.890.754
Syddjurs707.727.175834.801.687127.074.512
Solrød517.651.617644.577.623126.926.006
Varde730.299.535857.169.487126.869.952
Stevns262.511.000388.801.253126.290.253
Faxe291.043.261407.429.721116.386.460
Hedensted494.869.704606.527.882111.658.178
Fredensborg809.452.995914.703.854105.250.859
Allerød481.193.000575.001.98693.808.986
Middelfart488.685.719570.426.59981.740.880
Guldborgsund504.974.150580.412.74575.438.595
Egedal834.248.864906.998.36472.749.500
Kerteminde197.149.344264.269.71667.120.372
Vordingborg418.104.327481.199.97563.095.648
Lemvig133.240.000184.336.32651.096.326
Ishøj232.589.500282.188.87249.599.372
Fanø118.231.500167.747.41449.515.914
Odder348.898.268386.494.95437.596.686
Ringsted336.960.335371.105.15734.144.822
Nordfyns250.086.285276.497.97026.411.685
Assens289.932.998312.210.26322.277.265
Favrskov584.318.282597.471.14613.152.864
Jammerbugt671.248.277683.209.06411.960.787
Ærø44.415.00054.669.54510.254.545
Læsø33.913.00041.517.5007.604.500
Frederikshavn702.406.128708.575.0506.168.922
Langeland160.495.500165.923.5675.428.067
Samsø54.903.30056.053.4851.150.185
Rebild255.819.306252.383.595-3.435.711
Bornholm435.584.530429.543.980-6.040.550
Thisted378.820.228372.678.052-6.142.176
Billund247.028.862228.301.885-18.726.977
Struer160.465.750139.673.269-20.792.481
Ballerup596.568.246573.413.155-23.155.091
Fredericia494.884.131470.753.501-24.130.630
Ikast-Brande395.766.445366.990.028-28.776.417
Lolland280.470.361251.624.042-28.846.319
Sorø344.439.613315.268.474-29.171.139
Morsø106.441.35176.573.557-29.867.794
Roskilde1.680.426.7101.649.782.814-30.643.896
Vesthimmerland362.867.295322.651.120-40.216.175
Mariagerfjord388.211.733345.965.984-42.245.749
Faaborg-Midtfyn492.464.321450.057.112-42.407.209
Herlev355.660.787308.922.088-46.738.699
Brønderslev311.829.204259.473.050-52.356.154
Hvidovre776.855.781723.861.703-52.994.078
Nyborg294.533.192238.734.970-55.798.222
Vallensbæk355.874.468298.219.710-57.654.758
Svendborg592.965.345535.213.847-57.751.498
Norddjurs365.442.820303.578.097-61.864.723
Haderslev423.959.386358.646.281-65.313.105
Halsnæs637.668.284566.072.873-71.595.411
Vejen318.212.106242.676.778-75.535.328
Tønder278.577.542201.556.030-77.021.512
Glostrup347.117.792270.060.524-77.057.268
Sønderborg560.787.786483.151.556-77.636.230
Albertslund284.668.849204.654.500-80.014.349
Dragør534.399.213451.922.830-82.476.383
Brøndby342.779.000243.644.802-99.134.198
Aabenraa434.592.699323.307.257-111.285.442
Tårnby854.199.119739.788.909-114.410.210
Randers972.624.022841.445.691-131.178.331
København14.432.379.06714.294.325.495-138.053.572
Holstebro649.156.085491.568.522-157.587.563
Kolding1.100.002.571939.382.630-160.619.941
Hjørring753.296.452587.876.762-165.419.690
Skive323.325.279152.777.561-170.547.718
Aalborg2.942.562.7712.760.871.995-181.690.776
Lyngby-Taarbæk1.663.160.7321.461.262.151-201.898.581
Odense2.210.498.0991.938.070.628-272.427.471
Viborg1.033.804.014745.840.669-287.963.345
Gladsaxe1.299.652.708977.517.068-322.135.640
Herning1.074.817.227750.172.934-324.644.293
Rudersdal2.326.363.3611.972.149.627-354.213.734
Esbjerg1.319.788.409958.654.286-361.134.123
Gentofte4.242.846.8643.798.422.882-444.423.982
Aarhus6.467.796.4955.921.276.496-546.519.999
Frederiksberg3.747.966.0242.505.112.269-1.242.853.755
Hele landet89.337.185.60788.556.634.256-780.551.351

(Tabellen viser den samlede købesum for alle boligtyper i henholdsvis hele 2012 samt i første kvartal 2021. Alle boligtyper dækker over villa, rækkehus, ejerlejlighed, fritidsbolig, kolonihave, andelsbolig, landejendom, helårsgrund, fritidsgrund, villalejlighed og lystejendom. Kilde: Boligsiden)