Sommerhussalget spreder sig til nye dele af landet

Sommerhus (Foto: Boligsiden.dk)
Hele 42 kommuner havde flere end 100 sommerhushandler i 2020. Det er 11 flere end i 2019. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligkøb   30. april 2021   ·   3 MIN

Sommerhussalget er ikke længere koncentreret i få udvalgte kommuner. Flere og flere spændende sommerhusområder dukker op i takt med det stigende salg, viser nye tal fra Boligsiden.

Lige inden den første coronanedlukning i begyndelsen af 2020 kunne vi her på Boligsiden fortælle, at de seneste års stigende interesse for sommerhuse har betydet, at flere kommuner har fået en plads på det danske sommerhuslandkort.

Men som de fleste ved, voksede efterspørgslen på sommerhuse i 2020 med raketfart under corona, og den tendens er fortsat ind i det nye år.

Da vi lavede opgørelsen i februar sidste år, var det 31 kommuner, der havde haft flere end 100 sommerhushandler i hele 2019. Kigger vi på det samlede resultat for 2020 var der hele 42 kommuner med flere end 100 salg.

Og allerede efter første kvartal i 2021 er der hele 15 kommuner, der har krydset samme grænse.

”Vi har stadig de traditionelt populære sommerhuskommuner som Odsherred og Gribskov i toppen af opgørelsen, som i 2020 havde over 1.000 handler. Men salget er også steget voldsomt i andre områder. Det gælder for eksempel Lemvig, som ikke var med i opgørelsen sidste år. Men i 2020 blev der her solgt 215 sommerhuse, og alene i første kvartal 2021 er antallet oppe på 85,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Naturen trækker

Foruden Lemvig er nogle af de nye kommuner i opgørelsen Holstebro og Sønderborg, hvor salget af sommerhuse er næsten fordoblet i 2020 sammenlignet med 2019.

Det samme gælder for kommuner som Haderslev, Silkeborg og Middelfart.

”Salget spreder sig som ringe i vandet. Det har rod i de klassisk populære områder, men i takt med at efterspørgslen her stiger, begynder køberne at søge mod nabokommunerne. På den måde rykker salget stille og roligt videre til de omkringliggende byer,” siger Birgit Daetz og tilføjer:

”Nogle af de nye kommuner i opgørelsen rummer områder med meget skøn natur, som mange har fået øjnene op for under corona. I takt med at hjemmearbejdet samtidig har gjort sit indtog, gør det ikke længere så stor en forskel for køberne at køre lidt længere til bolig nummer to, hvis de til gengæld får deres eget private åndehul i form af at sommerhus i naturskønne områder.”

Sommerhuset er også hot i 2021

Sommerhussalget i 2020 er en historie for sig. Men indtil videre er der ikke tegn på, at interessen for netop denne boligtype er dalet.

Ser vi specifikt på tallene for første kvartal 2021, er der allerede 15 kommuner, som har haft mere end 100 handler i løbet af årets første tre måneder.

”Havde vi lavet en tilsvarende opgørelse efter første kvartal sidste år, ville der kun være 6 kommuner på listen. Og det er selvfølgelig de traditionelt populære områder, der primært har salgstal i den størrelsesorden. Men det siger igen noget om efterspørgslen, at handlen fortsætter med så stor i kraft og ikke dør ud i de traditionelle områder. Det tyder på, at det er en tendens, der vil fortsætte i hvert fald lidt endnu,” siger Birgit Daetz.

Kommuner med flere end 100 sommerhushandler i 2020:

KommuneSolgte i 2019Solgte i 2020Solgte i 1. kvartal 2021
Odsherred1.0301.420347
Gribskov7401.018278
Ringkøbing-Skjern603985360
Syddjurs452734218
Guldborgsund405649148
Varde465649239
Kalundborg346603128
Jammerbugt374556203
Frederikssund310492118
Halsnæs366451111
Aalborg245447173
Hjørring226401158
Vordingborg21739790
Norddjurs200371112
Lolland244355110
Slagelse18129277
Frederikshavn180289107
Mariagerfjord15928274
Bornholm26128164
Thisted16226874
Vesthimmerland14126098
Holbæk15724648
Lemvig9821585
Helsingør12921157
Skive12520559
Sønderborg9619865
Nordfyns14319663
Tønder12319665
Hedensted10718755
Holstebro9818266
Langeland10218060
Næstved10517848
Fanø13116764
Kolding8715033
Lejre9413935
Haderslev7013931
Odder10613632
Vejle5911529
Aarhus8710736
Stevns7510627
Silkeborg5110538
Middelfart5610530
Hele landet10.22015.8554.615

(Tabellen viser antal solgte sommerhuse per år samt i første kvartal 2021. De nye kommuner på listen over områder med flere end 100 handler i 2020 er Lemvig, Sønderborg, Holstebro, Kolding, Lejre, Haderslev, Vejle, Aarhus, Stevns, Silkeborg og Middelfart. Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Boligkøb
Sommerhus