Her er husene steget mere i pris end landsgennemsnittet

Huspriserne er i 45 kommuner steget mere end de 7,6 procent, som udgør den landsdækkende stigning. Se herunder, hvor det gælder. Foto: Boligsiden
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligpriser   11. februar 2021   ·   2 MIN

Salgspriserne for villaer og rækkehuse er i gennemsnit steget med 7,6 procent siden januar sidste år. Men i 45 kommuner er der tale om endnu større stigninger. Se, hvor det gælder.

Er dit drømmehus blevet dyrere? Eller er det måske nu, du skal sætte til salg, fordi du kan få en høj pris for dit eget hus? Der kan være mange gode grunde til at undersøge boligprisernes udvikling lidt nærmere.

Når du går i gang med at se på statistikkerne, er det rart at få et indblik i situationen lige netop der, hvor du bor. For imens den gennemsnitlige kvadratmeterpris i hele landet er steget med 7,6 procent siden januar 2020, er der store forskelle på udviklingen lokalt i hver enkelt kommune.

Ser vi overordnet på resultaterne, er det især flere af landets yderkommuner som Bornholm, Langeland og Vordingborg, der ligger i toppen over områder med de største prisstigninger på husene.

”Det er et billede, som vi har set igennem de seneste måneder, hvor flere yderkommuner har ligget øverst i denne slags opgørelser. Det hænger sammen med en generel stigende interesse for de områder. Der er solgt mange huse, og der kan gives flexboligtilladelse, der ophæver bopælspligten, så huse kan bruges til sommerhuse,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”Derudover kan vi i flere af de nævnte kommuner også se, at udbuddet er faldet en del igennem de seneste måneder. Køberne har dermed færre boliger at vælge imellem, og det presser priserne op, ligesom salgstiderne falder, fordi folk er klar til at handle hurtigt.”

Helsingør hitter

Imens Bornholm, Langeland og Vordingborg har oplevet årlige prisstigninger på mellem 24 og 19 procent, er der også andre kommuner, der mænger sig i toppen. Det gælder flere øvrige yderkommuner som Lolland, Ærø og Gulborgsund.

Men enkelte omegnskommuner til København er også repræsenteret på top 10. Det gælder eksempelvis Helsingør. Her er huspriserne steget med 17 procent det seneste år, hvilket svarer til at standardhuset på 140 kvadratmeter er blevet over 500.000 kroner mere værd på bare ét år.

”Omkring maj måned sidste år skete der en stigning i salget af villaer og rækkehuse i Helsingør, og det høje niveau er fortsat lige siden. Der er med andre ord rigtig mange boligkøbere, der har fattet interesse for Helsingørs mange kvaliteter i form af både natur, kultur og handelsliv. Og det ses i den store prisstigning, som vi har set på Helsingørs huse igennem det seneste år,” siger Birgit Daetz.

Også nabokommunen Fredensborg når lige præcis at få en placering på top 10 over kommuner med de største årlige prisstigninger for villaer og rækkehuse.

Se hvordan huspriserne har udviklet sig i din kommune her:

KommuneGns. pris per kvm. Januar 2020Gns. pris per kvm. Januar 2021Ændring i procent 
Bornholm7.2488.95423,5%
Langeland5.4866.57719,9%
Vordingborg7.7439.25019,5%
Lolland3.7754.48718,8%
Ærø5.4286.41818,2%
Guldborgsund6.3407.43017,2%
Helsingør21.99325.75917,1%
Odsherred8.3909.81517,0%
Mariagerfjord7.2378.33515,2%
Fredensborg24.32827.93814,8%
Nyborg9.09510.42714,6%
Skive6.1107.00314,6%
Lyngby-Taarbæk37.37242.78314,5%
København39.29944.94914,4%
Furesø28.11432.10314,2%
Hvidovre27.92631.88714,2%
Gentofte46.28552.82714,1%
Kerteminde10.07011.47714,0%
Hørsholm31.48135.72613,5%
Høje-Taastrup20.79723.58813,4%
Ballerup24.58327.87113,4%
Solrød23.70226.86113,3%
Holstebro10.06211.39813,3%
Favrskov12.13613.66112,6%
Roskilde22.13924.81612,1%
Struer6.9727.81312,1%
Allerød24.05226.93112,0%
Kalundborg8.0569.00211,7%
Syddjurs11.44612.76811,5%
Glostrup24.68227.51911,5%
Greve23.02325.55911,0%
Rødovre28.80731.76810,3%
Albertslund20.95023.09910,3%
Aarhus23.50025.89910,2%
Gribskov16.06117.67810,1%
Hillerød21.34723.4439,8%
Vallensbæk25.62328.1239,8%
Assens7.5748.2959,5%
Tårnby28.33630.9669,3%
Køge18.81720.4838,9%
Næstved10.81311.7338,5%
Egedal21.44023.2348,4%
Ishøj21.22022.9838,3%
Svendborg11.80812.7417,9%
Halsnæs13.93015.0037,7%
Frederikshavn9.48310.2057,6%
Varde8.3608.9847,5%
Vejle11.91512.7967,4%
Stevns11.89312.7727,4%
Brøndby24.45726.2447,3%
Odder13.51314.4957,3%
Rudersdal33.60535.8846,8%
Dragør30.28032.3166,7%
Kolding12.45713.2716,5%
Ringkøbing-Skjern7.0037.4596,5%
Horsens12.49613.2846,3%
Silkeborg15.41716.3736,2%
Sønderborg7.8848.3596,0%
Skanderborg16.75817.7215,7%
Faxe11.34111.9895,7%
Ringsted14.22615.0325,7%
Randers10.29810.8605,5%
Jammerbugt8.4188.8735,4%
Faaborg-Midtfyn8.4338.8434,9%
Holbæk12.87213.4844,8%
Vejen7.4167.7584,6%
Slagelse10.75311.1013,2%
Aalborg14.46314.8182,4%
Hedensted9.3869.5842,1%
Ikast-Brande9.2289.4172,0%
Herlev27.59028.0231,6%
Lemvig5.7195.8041,5%
Morsø6.4546.5441,4%
Odense16.66916.8851,3%
Sorø11.06411.1931,2%
Vesthimmerland7.0547.0710,2%
Frederikssund17.30617.289-0,1%
Fredericia11.65911.639-0,2%
Viborg10.58610.546-0,4%
Gladsaxe32.47932.353-0,4%
Haderslev7.6117.518-1,2%
Lejre16.54916.293-1,5%
Rebild10.95810.785-1,6%
Herning11.15910.973-1,7%
Aabenraa7.5457.413-1,7%
Middelfart11.80211.593-1,8%
Norddjurs6.8856.695-2,8%
Nordfyns7.7467.449-3,8%
Tønder5.7255.459-4,6%
Esbjerg12.32611.666-5,4%
Thisted7.5327.029-6,7%
Billund10.0109.249-7,6%
Hjørring8.5167.603-10,7%
Brønderslev8.8306.997-20,8%

(Tabellen viser de gennemsnitlige salgspriser for villaer og rækkehus i hver kommune. Der er kun medtaget data for kommuner, hvor der er indberettet mindst fem handler i hver af de seneste tre måneder. Derfor optræder Frederiksberg, Samsø, Læsø og Fanø kommuner ikke i opgørelsen. Kilde: Boligsiden.)