Her har køberne fået flere huse at vælge imellem i forhold til sidste år

Kun i syv kommuner er der i begyndelsen af 2021 flere huse til salg end på samme tidspunkt sidste år, viser Boligsidens nye udbudstal. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligkøb   6. januar 2021   ·   2 MIN

Den generelle tendens er, at antallet af huse til salg falder i forhold til samme tidspunkt sidste år, viser Boligsidens nye udbudstal for primo januar. Men i enkelte kommuner er der kommet flere huse på ejendomsmæglernes lager. Se, hvor det gælder.

Ved indgangen til det nye år 2021 er der lidt over 26.000 villaer og rækkehuse til salg i Danmark, hvilket er cirka 7.000 færre end på samme tid sidste år. Derfor er situationen i langt de fleste af landets kommuner også, at antallet af til-salg-skilte er blevet færre på de lokale veje.

Men i syv af landets kommuner har huskøberne omvendt fået flere huse at vælge imellem sammenlignet med starten af 2020.

Det gælder i Norddjurs, Ikast-Brande, Mariagerfjord, Hjørring, Struer, Brønderslev og Vesthimmerland kommuner.

”Det er positivt, at der flere steder er tale om et stigende udbud af villaer og rækkehuse. Men når det er sagt, er det også vigtigt at understrege, at udbuddet er et øjebliksbillede, og i de syv nævnte kommuner, er der tale om forholdsvis små ændringer, som der kan være forskellige lokale årsager til,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Små stigninger og store fald

Norddjurs Kommune er det sted i landet, hvor der er sket den største stigning i udbuddet af villaer og rækkehuse fra begyndelsen af januar sidste år og til i år – en stigning på 11,1 procent.

I rene tal svarer det til, at der ved indgangen til 2021 er 349 huse til salg, hvorimod der på samme tidspunkt sidste år var 314 huse på markedet. En forskel på blot 35 villaer og rækkehuse.

Ser vi på de øvrige seks kommuner med fremgang bliver forskellen endnu mindre. I Ikast-Brande, hvor udbuddet er vokset med 3,7 procent, svarer fremgangen til 11 flere huse til salg.

”Det er forholdsvis små tal, og der skal ikke meget til, før billedet ændrer sig. Ser vi omvendt på de kommuner, hvor der er tale om et fald i udbuddet, er tendensen her mere entydig. I store dele af landet, er der tyndet godt ud på ejendomsmæglernes hylder. Ikke fordi sælgerne har holdt sig væk, for samlet set blev der næsten sat lige så mange huse til salg i 2020, som der blev det i 2019. Men der er bare samtidig solgt væsentlig flere huse,” siger Birgit Daetz.

I 84 af de 90 kommuner, der oplever et fald i udbuddet, er faldet på 10 procent eller mere. Og i hele 62 kommuner er der tale om et fald i antallet af villaer og rækkehuse til salg på 20 procent eller mere.

Udviklingen i udbuddet af villaer og rækkehuse i kommunerne:

KommuneAntal huse til salg primo januar 2020Antal huse til salg primo januar 2021Ændring i procent
Norddjurs31434911,1%
Ikast-Brande2993103,7%
Mariagerfjord3894023,3%
Hjørring7167393,2%
Struer2652712,3%
Brønderslev3323381,8%
Vesthimmerland3893951,5%
Hillerød1651660,6%
Esbjerg531507-4,5%
Odder196184-6,1%
Jammerbugt492454-7,7%
Lolland471430-8,7%
Nyborg187170-9,1%
Viborg695629-9,5%
Morsø211190-10,0%
Herning528475-10,0%
Favrskov278249-10,4%
Fredericia273242-11,4%
Kerteminde173152-12,1%
Randers794694-12,6%
Lemvig229200-12,7%
Holstebro440381-13,4%
Læsø5951-13,6%
Assens584503-13,9%
Frederikshavn738632-14,4%
Aalborg1.102941-14,6%
Thisted604512-15,2%
Nordfyns269227-15,6%
Varde444370-16,7%
Kolding657546-16,9%
Aabenraa420349-16,9%
Vejen321266-17,1%
Skanderborg437359-17,8%
Sorø181148-18,2%
Skive369300-18,7%
Faaborg-Midtfyn518416-19,7%
Guldborgsund646513-20,6%
Langeland310244-21,3%
Sønderborg543425-21,7%
Rebild243190-21,8%
Kalundborg505394-22,0%
Odense838652-22,2%
Hedensted436339-22,2%
Svendborg511391-23,5%
Billund189144-23,8%
Næstved549415-24,4%
Syddjurs397300-24,4%
Ringkøbing-Skjern481363-24,5%
Vejle894673-24,7%
Slagelse495372-24,8%
Holbæk454341-24,9%
Silkeborg714536-24,9%
Tønder344257-25,3%
Ringsted191142-25,7%
Egedal162120-25,9%
Allerød10477-26,0%
Vordingborg431318-26,2%
Fredensborg177130-26,6%
Vallensbæk4130-26,8%
Haderslev530384-27,5%
Greve220159-27,7%
Horsens627452-27,9%
Hvidovre10374-28,2%
Ishøj6344-30,2%
Odsherred265184-30,6%
Fanø2618-30,8%
Middelfart403274-32,0%
Gribskov268182-32,1%
Gladsaxe169113-33,1%
Faxe279182-34,8%
Brøndby7448-35,1%
Frederikssund255164-35,7%
Furesø210132-37,1%
Gentofte280173-38,2%
Aarhus891548-38,5%
Dragør8351-38,6%
Køge320196-38,8%
Stevns209127-39,2%
København366221-39,6%
Albertslund5835-39,7%
Lejre207120-42,0%
Ærø11466-42,1%
Solrød14081-42,1%
Lyngby-Taarbæk17198-42,7%
Hørsholm177100-43,5%
Herlev6436-43,8%
Frederiksberg1810-44,4%
Rudersdal360198-45,0%
Roskilde386211-45,3%
Tårnby13875-45,7%
Høje-Taastrup215116-46,0%
Bornholm279146-47,7%
Halsnæs14266-53,5%
Samsø8439-53,6%
Helsingør344156-54,7%
Rødovre10947-56,9%
Ballerup13155-58,0%
Glostrup5121-58,8%
Hele landet33.55426.315-21,6%

(Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Boligkøb
Udbud