Her er salgspriserne på huse steget mere end 10 procent det seneste år

I 15 kommer er salgspriserne på villaer og rækkehuse steget med 10 procent eller mere i løbet af det seneste år, viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligpriser   9. oktober 2020   ·   3 MIN

Huspriserne steg igen i september, og for fjerde måned i træk satte den gennemsnitlige kvadratmeterpris for huse rekord. Det afspejler sig også lokalt, hvor hele 15 kommuner har oplevet prisstigninger på 10 procent eller mere det seneste år. Se hvilke det gælder lige her.

15.117 kroner. Så meget betaler huskøberne i Danmark i gennemsnit for hver kvadrater i deres nye bolig. Det fremgår af de nye tal fra Boligsidens Markedsindeks for september. Dermed er der for fjerde måned i træk sat en ny rekord i salgspriserne på landsplan.

Men der er selvsagt forskel i udviklingen, når vi dykker længere ned i tallene og ser på hver enkelt kommune. Tendensen er dog rimelig klar. I 72 kommer er der tale om prisstigninger, mens kun 22 kommuner har oplevet et prisfald siden september sidste år.

I 15 kommuner er der tilmed tale om ganske store prisstigninger, idet den årlige udvikling her har været på 10 procent eller mere.

”Øverst i denne opgørelse finder vi noget atypisk Ærø Kommune, som normalt ikke rangerer så højt i prisudviklingen. Men der er flere, der er blevet nysgerrige på ø-livet, og vi har igennem de seneste år derfor også set flere handler og stigende priser på øerne. På Ærø er der særligt igennem de seneste måneder solgt en del flere huse, og det er med til at trække priserne op,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Som nummer to på listen over kommer med de største prisstigninger finder vi Assens Kommune. Med til forklaringen på udviklingen i både Assens og på Ærø er, at en del af de solgte helårsboliger i disse områder har status af flexbolig, og derfor også kan anvendes som sommerhus.

Samtidig skal det også nævnes, at priserne i disse to kommuner i udgangspunktet ligger lavere end mange andre steder, hvorfor der heller ikke skal så store prisændringer til for at skabe de store procentvise ændringer.

Dragør Kommune skiller sig ud

På listen finder vi også flere af omegnskommunerne til København, som traditionelt set er populære områder at købe hus i.

Hvad der måske er mere bemærkelsesværdigt er, at salgspriserne i kroner og øre er steget mest i en af disse omegnskommuner. I Dragør Kommune er den gennemsnitlige kvadratmeterpris nemlig steget med 4.381 kroner det seneste år.

Det er bemærkelsesværdigt, fordi Dragør er et af de områder, som har været hårdt ramt af øget ledighed. Og Boligsidens tidligere analyser har vist, at der er en sammenhæng mellem den øgede ledighed og antallet af bolighandler i kommunen.

Da analysen blev lavet tilbage i juni måned i samarbejde med Nationalbanken, viste det sig således, at ledigheden i Dragør Kommune dengang var steget med 40 procent, og at boligsalget var faldet med mere end 30 procent.

”Alligevel ser vi nu denne markante fremgang i salgspriserne, hvilket er et udtryk for, at der særligt i løbet af de seneste par måneder er sket en væsentlig stigning i boligsalget i Dragør kombineret med, at udbuddet er rekordlavt i kommunen. Dragør er fortsat en eftertragtet kommune at bo i, men aktuelt er der kun 62 huse til salg, hvilket er det laveste niveau i de seneste 10 år,” siger Birgit Daetz.

Den gennemsnitlige kvadratmeterpris i Dragør Kommune ligger i september på 34.153 kroner, hvilket er det højeste niveau i Markedsindeksets 10-årige historie.

Herunder kan de se de 15 kommuner, hvor salgspriserne er steget med 10 procent eller mere det seneste år. Og hvis du bladrer videre i tabellen, finder du tal for udviklingen i landets øvrige kommuner.

Her er huspriserne steget med 10 procent eller mere det seneste år:

KommuneSalgspriser sep. 2019 (kr. pr. kvm.)Salgspriser sep. 2020 (kr. pr. kvm.)Ændring (kroner)Ændring i procent
Ærø6.6598.1411.48222,3%
Assens6.5537.8271.27419,4%
Dragør29.77234.1534.38114,7%
Vallensbæk25.31428.9373.62314,3%
Holstebro10.10811.4401.33213,2%
Lolland3.8564.33347712,4%
Rudersdal33.15237.1133.96111,9%
Vordingborg7.9268.87094411,9%
Bornholm7.5968.47287611,5%
Hørsholm30.63733.8923.25510,6%
Haderslev7.3888.16978010,6%
Faxe10.50011.5811.08210,3%
Syddjurs11.36412.5061.14210,1%
Lyngby-Taarbæk35.57339.1493.57610,1%
Sønderborg8.2009.02182110,0%
Stevns12.02513.1931.1689,7%
Allerød23.58725.8702.2839,7%
Gribskov15.90517.3691.4649,2%
Silkeborg14.59115.8931.3018,9%
Albertslund20.33022.0541.7248,5%
Solrød24.34926.3311.9838,1%
Frederikshavn10.67211.5128407,9%
Horsens11.90612.7998947,5%
Høje-Taastrup20.66422.1651.5027,3%
Odsherred8.3818.9856047,2%
Middelfart10.74111.5057647,1%
Gladsaxe31.64433.8932.2497,1%
Kolding12.38013.2538737,0%
Randers10.14210.8457036,9%
Tårnby28.30730.2001.8936,7%
Hvidovre27.97629.8331.8576,6%
Svendborg12.98113.8358546,6%
Fredensborg23.55025.0951.5456,6%
Halsnæs13.53514.4058706,4%
Jammerbugt7.1967.6434476,2%
Ishøj20.20121.4381.2376,1%
Langeland5.8976.2523556,0%
Skive6.5406.9293885,9%
Mariagerfjord7.7988.2584595,9%
Billund8.4688.9454775,6%
Rødovre28.17429.7591.5865,6%
Aarhus23.62124.9441.3235,6%
Helsingør23.80825.0861.2785,4%
København39.38241.3922.0105,1%
Ballerup24.70925.8481.1394,6%
Fredericia12.57313.1245514,4%
Gentofte47.30649.3642.0574,3%
Vejle12.31612.8305144,2%
Favrskov12.30112.8145134,2%
Faaborg-Midtfyn7.9358.2062723,4%
Roskilde23.36224.0616993,0%
Nyborg9.7189.9362182,2%
Rebild9.7539.9552022,1%
Odense15.99816.3253272,0%
Brøndby25.22625.7004741,9%
Ringkøbing-Skjern7.3087.4351271,7%
Vesthimmerland6.7456.8451001,5%
Køge19.36319.6422791,4%
Hedensted9.0759.2031281,4%
Herning10.79610.9451491,4%
Odder14.04614.2051591,1%
Vejen7.8987.982831,1%
Nordfyns7.9868.069821,0%
Næstved11.31911.4331151,0%
Furesø29.69229.9882961,0%
Herlev27.50427.7572520,9%
Lemvig5.7115.762510,9%
Slagelse10.63110.722910,9%
Egedal21.01021.1791690,8%
Viborg10.79310.863700,7%
Guldborgsund6.5456.585400,6%
Hillerød22.05122.127760,3%
Sorø10.64910.636-13-0,1%
Aalborg14.77614.702-74-0,5%
Ringsted13.84313.708-134-1,0%
Hjørring8.1208.039-81-1,0%
Greve23.97523.711-265-1,1%
Kerteminde11.27311.098-175-1,6%
Lejre16.49116.194-297-1,8%
Aabenraa7.4367.301-135-1,8%
Kalundborg8.7018.536-165-1,9%
Thisted7.3547.213-141-1,9%
Glostrup26.28925.735-554-2,1%
Holbæk13.68413.320-365-2,7%
Esbjerg12.50712.154-353-2,8%
Frederikssund17.01016.483-527-3,1%
Skanderborg17.86517.246-619-3,5%
Struer6.7116.471-240-3,6%
Ikast-Brande9.2578.876-382-4,1%
Varde8.7388.275-463-5,3%
Brønderslev8.3397.837-502-6,0%
Norddjurs7.4116.874-537-7,2%
Tønder5.2534.760-492-9,4%
Morsø6.0914.604-1.487-24,4%
FrederiksbergIkke nok data
SamsøIkke nok data
LæsøIkke nok data
FanøIkke nok data

(Tabellen viser den årlige udvikling i den gennemsnitlige kvadratmeterpris for landets kommuner. Kilde: Boligsidens Markedsindeks.)