Her bliver næsten 9 ud af 10 villaer til salg solgt

I Hvidovre er næsten 9 ud af 10 af de udbudte villaer blevet solgt i løbet af det seneste år. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Boligkøb   3. september 2020   ·   2 MIN

Top 10 over de kommuner hvor flest af de udbudte villaer bliver solgt, består næsten udelukkende af kommuner omkring København. Eneste undtagelse er Bornholm.

Hvidovre, Glostrup og Albertslund. Det er de tre kommuner, der ligger forrest i feltet, når det kommer til at få flest af de udbudte villaer solgt og dermed opnå den højeste salgsprocent.

En ny opgørelse fra Boligsiden viser, at der i Hvidovre er solgt 346 villaer i de seneste 12 måneder. Det er 88,7 procent af dem, der har været til salg. Det svarer til, at næsten 9 ud af 10 af de udbudte villaer bliver solgt.

I Glostrup og i Albertslund ligger andelen af de solgte villaer i forhold til det samlede udbud på henholdsvis 86,9 og 86,7 procent, og dermed placerer de to kommuner sig på anden- og tredjepladsen i opgørelsen.

”2020 har indtil videre været et ekstraordinært år på boligmarkedet, og vi har igennem de seneste måneder set usædvanlig høje handelstal for villaer. Derfor overrasker det mig heller ikke, at vi nu ser, at langt størstedelen af de udbudte villaer på de attraktive markeder omkring København også bliver solgt. Efterspørgslen er ganske enkelt steget,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Kortere vej til toppen

Boligsiden lavede tilsvarende opgørelse lige omkring årsskiftet. Dengang var det Ballerup Kommune, der havde den højeste andel af solgte villaer målt i forhold til antal til salg. Dengang var det nemlig 87,3 procent af villaerne til salg i Ballerup, der blev solgt.

Dermed har den nuværende topscorer Hvidovre Kommune altså opnået en endnu højere andel.

Ser vi på den anden ende af listen, var det sidste år Læsø, Frederiksberg og Frederikshavn, der havde de laveste andele af solgte villaer sammenlignet med antallet af villaer til salg. I de kommuner var det dengang mellem 57,8 og 60,2 procent af villaerne til salg, der blev solgt.

I den seneste opgørelse er det Frederikshavn Kommune, der har den laveste andel på 62,3 procent. Flere kommuner har altså opnået højere salgsprocenter.

”Der er sket noget i Frederikshavn, hvor der statistisk set nu bliver solgt flere boliger. Og det er den tendens, vi kan genkende fra stort set hele landet. Generelt ligger salgsprocenten rekordhøjt, hvilket er udtryk for, at boligerne rent faktisk bliver solgt og ikke bare fjernet fra markedet,” konstaterer Birgit Daetz.

Se hvor mange af de udbudte villaer, der er blevet solgt i din kommune i de seneste 12 måneder:

KommuneSolgtSolgt ift udbudSalgspris pr kvm
Hvidovre34688,7%33.134
Glostrup13986,9%27.508
Albertslund6586,7%23.715
Bornholm64086,4%8.692
Egedal42686,1%22.034
Ballerup30285,3%27.090
København75383,9%43.130
Vallensbæk8783,7%27.425
Allerød25083,6%26.300
Greve49782,3%25.204
Halsnæs38881,9%14.530
Høje-Taastrup32581,5%22.459
Brøndby16381,1%25.969
Tårnby33480,9%31.398
Ringsted36480,4%14.224
Aabenraa50080,3%8.191
Aarhus1.81879,9%25.796
Lemvig22379,6%6.363
Skanderborg70079,6%18.684
Hillerød41679,4%23.529
Solrød28379,1%25.993
Herlev14878,7%29.665
Frederikssund49578,4%17.642
Vejen42778,3%8.033
Ishøj9478,3%22.595
Furesø29178,2%32.003
Frederiksberg5078,1%62.891
Rødovre20278,0%32.464
Odense1.34778,0%17.998
Fredericia46277,8%13.799
Billund26177,7%10.372
Ringkøbing-Skjern60577,7%7.832
Ærø13577,6%7.267
Sorø32177,5%12.253
Esbjerg1.07077,3%13.757
Roskilde76777,1%25.275
Næstved85177,1%11.969
Køge57777,0%20.164
Gladsaxe30076,9%37.767
Lyngby-Taarbæk27276,8%42.726
Fredensborg30476,8%26.607
Gentofte53076,3%56.455
Favrskov55876,2%13.933
Helsingør61076,2%26.106
Silkeborg1.14876,1%16.372
Læsø3576,1%8.629
Sønderborg60575,7%9.269
Dragør16575,7%31.889
Rebild34575,7%11.788
Varde56675,5%9.183
Holstebro59275,2%11.303
Herning75075,2%11.693
Svendborg67074,8%13.979
Horsens1.00174,8%14.055
Nyborg28674,7%10.539
Lolland50374,6%4.613
Struer19774,6%8.148
Vejle1.23674,6%13.648
Samsø8574,6%8.742
Faaborg-Midtfyn65374,5%9.656
Tønder31173,9%5.620
Odder25973,8%15.066
Ikast-Brande41373,8%10.032
Gribskov49173,7%17.495
Faxe44873,6%11.907
Langeland22973,4%5.809
Kerteminde23173,3%12.227
Fanø3373,3%12.203
Holbæk77273,2%13.741
Slagelse68973,1%11.308
Haderslev48372,9%8.373
Viborg86772,8%11.383
Hedensted59772,5%9.957
Stevns29672,0%13.307
Morsø19572,0%6.692
Thisted45371,6%8.083
Syddjurs51771,5%12.248
Rudersdal55971,4%38.392
Aalborg1.56971,1%15.877
Odsherred33270,9%9.595
Vordingborg54070,7%9.025
Mariagerfjord42770,6%8.498
Skive32670,1%7.461
Kolding84470,0%13.507
Vesthimmerland41769,8%7.650
Middelfart47769,7%12.438
Guldborgsund70269,5%7.352
Norddjurs32669,4%7.472
Nordfyns27468,8%9.090
Lejre32968,4%17.080
Randers91868,1%11.410
Kalundborg56168,0%9.373
Hørsholm26767,8%35.504
Brønderslev37666,8%8.763
Jammerbugt45765,8%9.552
Hjørring62965,3%8.757
Assens43863,3%8.143
Frederikshavn59662,3%11.894

(Data er trukket 26. august 2020, og tallene dækker over antal handler i de seneste 12 måneder. Antallet af solgte boliger er beregnet som antallet af boliger fjernet fra Boligsiden inden for perioden, der kan sammenkædes med en tinglyst handel inden for +/- 60 dage, eller hvor ejendomsmægleren har indberettet boligerne som handlet. ”Solgt ift. Udbud” er antallet af solgte boliger delt med antallet af fjernede boliger i sammen periode. Kilde. Boligsiden.)

Kategorier

Boligkøb
Statistik

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Top 10: På disse veje sælger husene sig selv
12. september 2020   ·   2 MIN
Rekordregn: Her er markedets vildeste boliger
1. september 2020   ·   2 MIN
Vil corona påvirke vores valg af realkreditlån?
21. september 2020   ·   3 MIN

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646