Købere på jagt efter en villa har de bedste odds på Læsø og Langeland

Huse (Foto: Boligsiden.dk)
De købere, der er på jagt efter en villa har den statistisk bedste mulighed for at finde den rette på Læsø, hvor andelen af villaer til salg i forhold til det samlede antal villaer i kommunen er den højeste i landet. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Udbud   22. august 2020   ·   3 MIN

Villakøberne har den statistisk bedste mulighed for at finde frem til den rette bolig på Læsø og Langeland, hvor over fem procent af den samlede bestand af huse er til salg.

I slutningen af juli var der lidt over 27.000 villaer til salg i Danmark. Det svarer til 2,6 procent af den samlede bestand af huse. Men der er stor forskel på, hvordan denne fordeling ser ud i de enkelte kommuner.

Ser vi rent statistisk på det aktuelle udbud af huse, har de købere, der er på jagt efter en villa, de bedste odds for at finde den rette på Læsø. Her var det ved udgangen af juli måned nemlig 5,3 procent af det samlede antal villaer på øen, der var udbudt til salg. Og det er den højeste andel blandt alle landets 98 kommuner, viser en ny opgørelse fra Boligsiden.

”Læsø er en lille kommune, hvor der findes i alt 936 villaer. 50 af disse var til salg, da vi lavede opgørelsen, og da det er forholdsvis små tal, vi her arbejder med, skal der ikke så meget til at opnå den forholdsvis store andel, som vi ser her. Mere bemærkelsesværdigt er det, når vi kommer lidt længere ned på listen og finder en kommune som Assens, hvor der er 504 villaer til salg ud af de i alt 11.454 villaer i kommunen,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Blandt kommuner med en høj andel af villaer i udbud finder vi også Langeland, Struer og Vesthimmerland.

Mindre at vælge imellem i hovedstadsområdet

Ser vi på den anden ende af skalaen, hvor huskøberne statistisk set har sværest ved at finde en villa, gælder det i Glostrup Kommune, hvor der aktuelt kun er 19 villaer til salg ud af de i alt 2.556 villaer i kommunen. Det svarer til en andel på blot 0,7 procent.

Derefter følger kommuner som Hvidovre, Ballerup og Egedal, hvor andelen af villaer til salg i alle tre kommuner udgør én procent af den samlede bestand.

”I denne ende af skalaen finder vi flere af omegnskommunerne til København. Det er attraktive markeder, hvor der generelt er mere kamp om villaerne. Det kan statistisk set derfor være lidt af et nåleøje at finde frem til den rette bolig. Men heldigvis er det jo sådan i det virkelige liv, at der kun skal én rigtig bolig til, og så længe det er den rette, der er til salg, behøver det samlede udvalg ikke være kæmpe stort,” siger Birgit Daetz.

Udbuddet falder

Der har i de seneste mange måneder generelt været en tendens til et faldende udbud af boliger i Danmark. En tendens, der kun er blevet forstærket under coronakrisen, hvor boligsalget er eksploderet.

Konkret viser de seneste tal fra Boligsiden, at antallet af villaer og rækkehuse til salg ved begyndelsen af august var faldet med 15 procent sammenlignet med samme tidspunkt for et år siden. Det betyder, at der aktuelt er lidt over 27.000 villaer at vælge imellem på det danske boligmarked.

”Det er en lavere andel end sidste sommer, og forklaringen skal findes i det livlige salg af huse, som vi har set igennem de seneste måneder. Der kommer kort sagt ikke nok nye villaer på markedet i takt med det tempo, som husene sælges i,” siger Birgit Daetz.

Se her hvor stor en andel af villaer, der er til salg i din kommune i forhold til den samlede bestand:

KommuneAntal villaer i altAntal til salgAndel til salg ift. bestand
Læsø936505,3%
Langeland5.1672655,1%
Struer5.7972564,4%
Assens11.4545044,4%
Vesthimmerland9.8244084,2%
Thisted12.7975194,1%
Frederikshavn16.7986724,0%
Jammerbugt11.7044553,9%
Mariagerfjord10.9714103,7%
Hjørring17.8256633,7%
Kalundborg12.3354403,6%
Norddjurs10.1653583,5%
Ærø2.9361033,5%
Fanø878303,4%
Randers20.4926983,4%
Guldborgsund17.0955773,4%
Haderslev12.9874363,4%
Brønderslev9.7583253,3%
Lolland13.7914503,3%
Middelfart9.6273113,2%
Lemvig6.3752023,2%
Varde12.2783893,2%
Syddjurs11.3703603,2%
Morsø6.1271923,1%
Faaborg-Midtfyn14.3644493,1%
Odder5.4911713,1%
Nordfyns8.0502413,0%
Tønder10.5783102,9%
Hørsholm3.9071142,9%
Vejle24.5317102,9%
Viborg22.5236482,9%
Samsø1.881542,9%
Odsherred8.2452362,9%
Svendborg14.2664062,8%
Silkeborg20.6405852,8%
Hedensted13.3993772,8%
Aalborg34.4829702,8%
Ikast-Brande10.1732862,8%
Vordingborg12.9813642,8%
Slagelse14.5874062,8%
Rebild8.0392232,8%
Nyborg7.2492012,8%
Kolding19.6535422,8%
Billund6.6281772,7%
Sønderborg18.2084822,6%
Lejre7.0971842,6%
Holstebro13.1823412,6%
Stevns5.8771522,6%
Ringkøbing-Skjern14.8163722,5%
Horsens20.7405142,5%
Helsingør9.2212272,5%
Næstved18.1354442,4%
Skive12.4123032,4%
Aabenraa14.7443592,4%
Herning18.9764532,4%
Kerteminde5.7821382,4%
Vejen10.9282592,4%
Holbæk15.0763552,4%
Faxe9.3522172,3%
Dragør3.070712,3%
Gribskov9.7092242,3%
Skanderborg14.0303162,3%
Frederiksberg894202,2%
Sorø7.1291592,2%
Rudersdal10.4072282,2%
Solrød4.7871022,1%
Køge11.4712432,1%
Favrskov12.4952632,1%
Fredericia10.0572092,1%
Esbjerg24.7665142,1%
Hillerød8.8241752,0%
Frederikssund9.1071782,0%
Bornholm10.6421971,9%
Odense28.8995291,8%
Høje-Taastrup5.6431031,8%
Ringsted6.6851161,7%
Herlev2.901501,7%
Gentofte9.7481631,7%
Gladsaxe6.6161101,7%
Roskilde15.3982431,6%
Fredensborg5.860901,5%
Lyngby-Taarbæk6.028921,5%
Albertslund1.583241,5%
Allerød5.234791,5%
Halsnæs7.5741111,5%
Vallensbæk2.033291,4%
Tårnby6.882951,4%
Greve9.9671331,3%
Aarhus37.2294961,3%
Ishøj1.733231,3%
København13.9011831,3%
Brøndby3.284411,2%
Furesø6.044741,2%
Rødovre3.889471,2%
Egedal8.871921,0%
Ballerup6.220631,0%
Hvidovre6.860691,0%
Glostrup2.556190,7%
Hele landet1.054.72627.3162,6%

(Tabellen viser andelen af villaer til salg set i forhold til den samlede bestand af villaer i kommunen. Skuffesager er ikke talt med i opgørelsen, der er trukket i slutningen af juli måned. Kilde: Boligsiden.)

Kategorier

Boligtyper
Udbud

Emner

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Top 10: På disse veje sælger husene sig selv
12. september 2020   ·   2 MIN
Rekordregn: Her er markedets vildeste boliger
1. september 2020   ·   2 MIN
Vil corona påvirke vores valg af realkreditlån?
21. september 2020   ·   3 MIN

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646