Danskere køber sommerhuse til overpris i hidtil uset omfang

Sommerhus (Foto: Boligsiden.dk)
Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Boligpriser   18. august 2020   ·   2 MIN

De seneste tre måneder er mere end 10 procent af de solgte sommerhuse solgt til en pris, der er højere end udbudsprisen. Det er langt flere end normalt.

Med et samlet salg på over 9.000 sommerhuse i de første syv måneder, er antallet af handler i 2020 allerede nu tæt på at overgå det rekordhøje salg fra hele 2019.

De mange sommerhushandler har også manifesteret sig i høje priser. En af årsagerne er, at langt flere købere end tidligere betaler mere for sommerhuset, end det er sat til salg til.

En ny opgørelse fra Boligsiden viser, at køberne i mere end 10 procent af handlerne har betalt overpris i maj, juni og juli. Det er første gang siden 2011, hvor Boligsiden begyndte at registrere sommerhushandler, at antallet af overpris-handler har været over 10 procent.

”Sommerhussalget har i 2020 været ekstraordinært højt, og det afspejler sig i det samlede udbud, der er historisk lavt. Der er altså mange købere om buddet, og derfor er der flere end tidligere, der bliver nødt til at byde over udbudsprisen for at kunne købe det sommerhus, de gerne vil have,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Coronaens enorme betydning

Den primære forklaring på de mange handler til overpris er corona. For da Danmark lukkede ned, holdt danskerne op med at sætte deres sommerhuse til salg.

I marts og april var antallet af nye sommerhuse på markedet meget lavere end normalt, og da sælgerne derefter begyndte at vende tilbage til markedet, skete det, fordi køberne allerede var godt i gang med at rippe ejendomsmæglernes hylder for sommerhuse.

Den udvikling har ført til et udbud, hvor der i starten af august var godt 7.000 sommerhuse til salg. Det var omkring en tredjedel mindre end på samme tid sidste år.

”Udviklingen på sommerhusmarkedet har i høj grad været påvirket af corona. De bevægelser, der har været, har været reaktioner på sundhedskrisen. Folk lod være med at sætte til salg, fordi de i den nye situation gerne ville beholde sommerhuset, eller fordi de frygtede, markedet ville gå i stå. I stedet begyndte flere danskere at købe sommerhus for at have et sted at tage på ferie, når nu de ikke kunne tage til udlandet,” siger Birgit Daetz og slår fast:

”Derfor er det også logisk, at langt flere købere har været villige til at betale overpris. Det er i høj grad sælgers marked lige nu, og det bliver spændende at se, om der kommer et mere balanceret forhold mellem udbud og efterspørgsel, når vi i de kommende måneder går ind i sensommer og efterår, hvor et sommerhuskøb normalt ikke er helt så fristende som i forår og sommer.”

Top 10: Måneder hvor flest har betalt overpris for sommerhuse:

MånedAntal solgt til overprisAntal solgtAndel solgt til overpris
Juni 20203002.28813,1%
Maj 20202512.13711,7%
Juli 20201601.50210,7%
April 20201261.3049,7%
Juli 2019651.0346,3%
April 2018508186,1%
August 2019661.0926,0%
September 2019631.0586,0%
Maj 2019621.0975,7%
Juni 2019549585,6%

(Kilde: Boligsiden)

 

Læs mere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646