Rekordfå købere har fået nedslag i prisen på villaer under corona

Villa (Foto: Boligsiden.dk)
Det er blevet sværere for køberne at forhandle sig frem til at nedslag i prisen på villaer i de seneste tre måneder. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Nedslag   10. juli 2020   ·   2 MIN

I april, maj og juni er det blevet sværere for huskøberne at forhandle sig frem til et nedslag i prisen. Nye tal fra Boligsiden viser nemlig, at den andel af villahandler, hvor der gives nedslag i prisen, er på det laveste niveau siden starten af 2009.

Mange sælgere tøvede i begyndelsen af coronakrisen med at sætte huset til salg. Og ifølge en ny afstemning på Boligsiden har flere begrundet dette med en forventning om, at huspriserne ville falde.

Det er indtil videre ikke sket. Og samtidig viser nye tal fra Boligsiden, at sælgerne står bedre end nogensinde, når det kommer til spørgsmålet om, hvorvidt de skal give et nedslag i prisen for at få boligen solgt.

Tallene for hele andet kvartal 2020 er netop tikket ind, og ifølge disse har sælgerne i 74,7 procent af alle villahandlerne i april, maj og juni givet et nedslag i pris. Det er den laveste andel, som Boligsiden har registreret siden første kvartal 2009.

”Boligmarkedet har på alle måder overrasket her under coronakrisen, og hvem skulle have troet, at det ville blive netop nu, at vi skulle se den laveste andel af nedslag i prisen? Men det hænger sammen med de rekordhøje salgstal, som vi også har set igennem de sidste par måneder. Det er sælgers marked i øjeblikket, og der er mange købere om buddet. Derfor bliver det også lettere for sælgeren at afvise et nedslag i prisen,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden og tilføjer:

”I sidste ende er det jo også med til, at salgspriserne generelt holder niveauet, selvom vi befinder os midt i en økonomisk krise.”

Lokale forskelle

Den næstlaveste andel for nedslag i pris blev registreret i tredje kvartal 2019. Dengang var det i 75,5 procent af villahandlerne, at der blev givet et nedslag i pris. Og ellers skal vi tilbage til tredje kvartal 2017, hvor andelen var 75,7 procent.

Zoomer vi lidt ind og ser på de lokale boligmarkeder i de enkelte kommuner, er der dog stor forskel på, hvor let eller svært køberne har ved at forhandle sig frem til en billigere pris.

På Fanø og på Bornholm er det sværest for køberne. Her er det nemlig kun i henholdsvis 40,0 procent og 51,7 procent af villahandlerne, at der er givet et nedslag i prisen.

Omvendt finder vi Mariagerfjord og Brøndby kommuner i den anden ende af opgørelsen, hvor der i andet kvartal er givet nedslag i prisen i henholdsvis 91,1 procent og 90,5 procent af villahandlerne.

Sådan er det gået med nedslaget i pris for villaer:

År (2. kvartal)Andel af handler med nedslagGns. Nedslag (kroner)
200983,3137.052
201082,1112.093
201184,2121.451
201285,5129.743
201384,3118.821
201483,2107.324
201577,287.314
201678,290.306
201776,486.336
201876,183.316
201976,186.442
202074,786.168

(Opgørelsen dækker over andelen af nedslag i villahandler i andet kvartal igennem årene. Men den rekordlave andel i andet kvartal 2020 er samtidig den laveste målt i alle kvartaler siden første kvartal 2009. Tallene er trukket 2. juli. Kilde: Boligsiden.)

Andel af villahandler hvor der gives nedslag i prisen i kommunerne:

KommuneAntal solgtAntal med nedslagAndel med nedslag
Fanø5240,0%
Bornholm1457551,7%
Egedal1085954,6%
Vallensbæk271555,6%
Sorø784456,4%
Samsø241458,3%
Allerød694159,4%
Halsnæs875563,2%
Faxe1127163,4%
Frederikssund1449263,9%
Greve1197764,7%
Næstved23515365,1%
Ærø261765,4%
Lolland1399165,5%
Vejen905965,6%
Favrskov1127466,1%
Helsingør16010666,3%
Frederiksberg9666,7%
Roskilde18712667,4%
Nyborg604168,3%
Solrød644468,8%
Vesthimmerland825769,5%
Fredericia1057369,5%
Svendborg16811769,6%
Guldborgsund17812469,7%
Gribskov1168270,7%
Fredensborg835971,1%
Rødovre423071,4%
København17812871,9%
Kalundborg14610571,9%
Glostrup433172,1%
Slagelse19514172,3%
Syddjurs1148372,8%
Kerteminde594372,9%
Horsens24017572,9%
Silkeborg27520273,5%
Esbjerg23817573,5%
Morsø423173,8%
Ballerup926873,9%
Furesø735474,0%
Ikast-Brande896674,2%
Lemvig554174,6%
Ringkøbing-Skjern13910474,8%
Hvidovre685175,0%
Køge14010575,0%
Vordingborg14510975,2%
Jammerbugt1138575,2%
Odense32324375,2%
Lyngby-Taarbæk654975,4%
Holstebro1269575,4%
Odder574375,4%
Varde1108375,5%
Ringsted906875,6%
Herning17613375,6%
Lejre856576,5%
Rebild695376,8%
Hørsholm655076,9%
Assens967477,1%
Sønderborg14010877,1%
Aarhus42532877,2%
Skanderborg14511277,2%
Struer534177,4%
Stevns806277,5%
Holbæk16512877,6%
Vejle30023478,0%
Hjørring15512178,1%
Gladsaxe735778,1%
Hillerød1028078,4%
Aalborg39130778,5%
Billund524178,9%
Middelfart1028179,4%
Rudersdal14111279,4%
Tårnby806480,0%
Gentofte1058480,0%
Ishøj201680,0%
Faaborg-Midtfyn14311580,4%
Hedensted13811281,2%
Odsherred695681,2%
Randers23519181,3%
Kolding19916281,4%
Høje-Taastrup927581,5%
Langeland494081,6%
Haderslev1179682,1%
Dragør403382,5%
Thisted826882,9%
Frederikshavn14311983,2%
Skive726083,3%
Læsø121083,3%
Viborg17014384,1%
Aabenraa12210384,4%
Herlev342985,3%
Norddjurs726286,1%
Brønderslev887686,4%
Nordfyns665786,4%
Tønder776787,0%
Albertslund181688,9%
Brøndby423890,5%
Mariagerfjord1019291,1%
Hele landet11.1908.35374,7%

(Tallene per kommune bygger på boliger fjernet fra Boligsiden i kvartalet før indeværende, som enten kan kædes sammen med en tinglyst handel, eller er indberettet som handlet af ejendomsmægleren. Nedslag beregnes som forskellen på sidste udbudspris og salgsprisen. Kilde: Boligsiden)

Kategorier

Boligkøb
Nedslag