Vinterprisstigning på sommerhuse sikrer højeste niveau i 10 år

Sommerhus (Foto: Boligsiden.dk)
Sommerhus. Foto: Boligsiden
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   11. marts 2020   ·   2 MIN

Priserne på sommerhuse er steget henover vintermånederne og er nu højere end på noget andet tidspunkt de seneste 10 år. Det viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks.

Sommerhushandlen plejer at gå i hi henover vinteren, men sådan har det ikke været i år. Nye februar-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser, at priserne på sommerhuse nu er steget fire måneder i træk, og at niveauet ikke har været højere i de 10 år, Boligsiden har registreret priserne.

Kvadratmeterprisen er nu på 16.793 kroner. Det er 24 procent højere end i februar for fem år siden – lige omkring det store rentefald. Det svarer til, at et sommerhus på 75 kvadratmeter er blevet små 250.000 kroner mere værd siden februar 2015.

”Ud over de åbenlyse fordele der er ved at have et sommerhus at holde weekend og ferie i, afslører tallene, at et sommerhuskøb også er forbundet med god økonomi. Den kombination har køberne fået øje på. For helt atypisk er priserne nu begyndt at stige henover vinteren. Den udvikling er et udtryk for, at salget af sommerhuse går godt – rigtig godt,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.

De seneste år har det ellers i den grad været til at regne med, at priserne begyndte at falde omkring oktober-november og stige igen i april-maj.

”Det seneste års tid har der været opbrud i ’plejer’ på sommerhusmarkedet. Der har været flere handler som følge af lav rente og opsving i økonomien, mens også de gode danske somre og klimadagsordenen har overbevist flere danskere om at købe sommerhus og holde flere ferier i Danmark,” siger Birgit Daetz.

Rekordhøje lejlighedspriser

Det er dog ikke kun kurven over sommerhuspriser, der er på himmelflugt. Priserne på ejerlejligheder er også i vækst. Alene den seneste måned er prisen steget 0,7 procent, så prisen i februar på 28.544 kroner er den højeste nogensinde.

”Februar var generelt en rigtig god måned på boligmarkedet. Der blev lukket mange handler, der kom mange nye boliger på markedet, og priserne på sommerhuse og lejligheder fortsatte med at stige,” siger Birgit Daetz og fortsætter:

”Nu bliver det så spændende at se, om det fortsætter i marts, eller om corona-virussen får boligkøberne til at droppe fremvisningerne og udskyde beslutningen om et boligkøb.”

Mens priserne på sommerhuse og lejligheder er steget både den seneste måned og det seneste år, er kvadratmeterprisen på huse i februar lidt lavere end i januar, men stadig små fem procent mere end i februar sidste år.

Prisudvikling på villaer og rækkehuse, ejerlejligheder og sommerhuse:

BoligtypeGns. pris pr. kvm. (i kr.)Ændring, måned (i %)Ændringer, år (i %)
Villaer og rækkehuse14.437-0,2%4,7%
Ejerlejligheder28.5440,7%4,9%
Sommerhuse16.7930,4%10,9%

(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)

Så meget er et sommerhus på 75 kvadratmeter steget siden februar 2015:

RegionGns.pris pr. kvm. februar 2015 (i kr.)Gns.pris pr. kvm. februar 2020 (i kr.)Værdistigning på sommerhus på 75 kvm. (i kr.)
Hele landet13.54016.793243.951
Region Hovedstaden15.73920.937389.875
Region Midtjylland13.80616.515203.148
Region Nordjylland14.05414.21211.871
Region Sjælland11.00415.392329.033
Region Syddanmark15.22917.894199.898

(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)