Huskøbere har fået 10.000 færre boliger at vælge imellem

Villa, bolig, hus, Foto - Pernille Harting Frandsen (Boligsiden.dk)
Udbuddet af villaer og rækkehuse falder, og konkret er der blevet 10.000 færre at vælge imellem siden primo november 2011. Foto: Boligsiden.
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   4. november 2019   ·   3 MIN

Udbuddet af villaer og rækkehuse er faldet markant igennem de seneste år. Det viser nye udbudstal fra Boligsiden. Sammenlignet med primo november 2011, hvor udbuddet var størst, er der i dag 10.000 færre huse at vælge imellem.

Tager man de langsigtede briller på og kaster et blik bagud på de seneste års udvikling på det danske boligmarked, viser det sig, at der i dag er markant færre huse at vælge imellem.

Boligsidens nye udbudstal fra primo november viser, at der aktuelt er 36.062 villaer og rækkehuse til salg i Danmark. Det er 10.146 færre end i primo november 2011, hvor udbuddet af huse var på sit højeste. Det svarer til, at der er sket et fald på 22 procent i det samlede udbud af villaer og rækkehuse på de otte år.

”Der har længe været talt om fremgang på markedet for villaer og rækkehuse, og nu kan vi se, at det konkret afspejler sig i det samlede udbud. For faldet skyldes ikke, at færre sætter huset til salg. Der er faktisk kommet rigtig mange nye boliger på markedet, men der er samtidig solgt endnu flere, og derfor ser vi det markante fald i udbuddet af huse,” siger Kasper Fredløv Sonberg, der er boligøkonom på Boligsiden.

Sælgers marked

Antallet af huse til salg er således faldet stødt siden primo november 2011, hvor der altså var flest villaer og rækkehuse til salg. Der er dog fortsat lidt over 36.000 huse på markedet at vælge imellem.

Men det lavere udbud betyder en fordel for sælgerne, og derfor skal man som boligkøber være forberedt på, at man formentlig ikke får de store nedslag i prisen på drømmehuset.

”Faktisk viser det sig, at andelen af hushandler, der ender med et nedslag i prisen, er rekordlav. Det gælder kun 74,9 procent af alle hushandler, og samtidig er størrelsen af det nedslag, som nogle købere får forhandlet sig frem til, også rekordlavt. Sagt med andre ord er det sælgeren, der står med de bedste kort på hånden i øjeblikket, fordi efterspørgslen er høj, og priserne samtidig stiger,” siger Kasper Fredløv Sonberg.

Det gennemsnitlige nedslag i prisen for villaer var i tredje kvartal 2019 på 82.990 kroner, hvilket er det laveste niveau siden 2009. Samtidig er det også netop konstateret, at der indtil videre i 2019 er handlet huse for over 90 milliarder kroner, hvilket også er det højeste beløb i årtiet.

Færre huse til salg i hele Danmark

De seneste års dalende udbud for huse gør sig gældende i hele landet. Mest udpræget er det dog i Region Hovedstaden og i Region Sjælland, hvor antallet af huse til salg begge steder er faldet med 30 procent siden primo november 2011.

”Det første sted, man mærkede opsvinget, var i København og omegn, og derfor er det også helt naturligt, at den øgede efterspørgsel på huse spreder sig som ringe i vandet til kommunerne omkring hovedstaden,” siger Kasper Fredløv Sonberg.

Region Syddanmark tegner sig for et fald på 20 procent i perioden, imens Region Sjælland har oplevet et fald på 19 procent. Mindst markant er nedgangen i Region Nordjylland, hvor det samlede udbud er faldet med ni procent.

Øvrige nøgletal:

  • I løbet af det seneste år er udbuddet af villaer og rækkehuse på landsplan steget med 0,4 procent, imens udbuddet i løbet af den seneste måned er faldet med 0,7 procent.
  • Antallet af ejerlejligheder til salg er på landsplan steget med 3,2 procent i løbet af det seneste år. Men målt i forhold til sidste måned er der i hele landet tale om et fald på 3,5 procent. Og ser vi på udbuddet for ejerlejligheder i perioden fra primo november 2011 til primo november 2019 er der sket et fald på 19 procent.
  • Udbuddet af sommerhuse fortsætter sit fald, og der er i løbet af det seneste år kommet 11,5 procent færre sommerhuse på markedet. I løbet af den seneste måned er der sket et fald på 4,2 procent.

Ændringen i udbuddet for villaer og rækkehuse:

OmrådeUdbud primo nov. 2011Udbud primo nov. 2019Ændring i antalÆndring i procent
Hele landet46.20836.06210.146-22%
Region Hovedstaden7.5365.2912.245-30%
Region Midtjylland11.4859.2662.219-19%
Region Nordjylland6.2305.647583-9%
Region Sjælland9.0356.3562.679-30%
Region Syddanmark11.9229.5022.420-20%

(Kilde: Boligsiden)