Træt af regn og efterår? Her kan du flytte ind på Sommervej

Villaen her på Sommervej 10 i Charlottenlund er en af de i alt 13 udbudte boliger på Sommervej. Foto: Nybolig
Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Anne Dahl Kristensen
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Information   18. oktober 2019   ·   2 MIN

Netop nu er der udbudt 13 boliger på Sommervej. Men priserne er ikke lige så hede som på Forårsvej, hvor den gennemsnitlige udbudspris er 8,7 millioner kroner.

Efterårsferien går på held. Det har været en våd en af slagsen, og drømmer du dig tilbage til solskin, har du mulighed for at få en lille bid af sommer, hvis du skal købe bolig.

Netop nu er der nemlig udbudt 13 boliger på Sommervej forskellige steder i landet. Det viser en ny opgørelse fra Boligsiden.

Boligerne er udbudt i byerne Charlottenlund, Klampenborg, Hvide Sande, Hals, Løkken og Hjørring, og de 13 ejendomme er det højeste antal udbudte boliger på de såkaldte årstids- og månedsveje i hele landet.

På Forårsvej finder man seks udbudte boliger. På Efterårsvej er der to boliger til salg, imens Vintervej er helt fraværende i den aktuelle udbudsstatistik. Og dykker vi ned på månedsvejene, er det faktisk på Oktobervej, der mest gang i udbudsmarkedet. I hvert fald er der her aktuelt 10 boliger til salg.

Hede boligpriser på Forårsvej

Ser vi nærmere på priserne, har sælgerne på Forårsvej i gennemsnit det væsentlig lunere end på Sommervej. Her ligger den gennemsnitlige kvadratmeterpris blandt de udbudte boliger på 43.336 kroner, imens den på Sommervej ligger på cirka det halve, nemlig 21.621 kroner.

”Fire af de aktuelt seks udbudte boliger på Forårsvej ligger i Charlottenlund, som er et af de dyreste områder i landet. Sammenligner vi med de udbudte boliger på Sommervej, ligger enkelte af disse boliger også i Charlottenlund, imens de resterende er sommerhuse i Vest- og Nordjylland. Det er selvfølgelig dem, der er med det til at trække den gennemsnitlige kvadratmeterpris ned,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.

Fra Novembervej til Oktobervej

Er man omvendt glad for rusk og slud, og foretrækker man at blive på de efterårsklingende veje, kan man i stedet kaste et blik på Novembervej og Oktobervej. For som Nik & Jay synger: Hvor går man hen, når man er fra Novembervej?

Det er netop nu spørgsmålet for fem boligejere. Ifølge opgørelsen fra Boligsiden er der i øjeblikket fire ejerlejligheder salg på Novembervej i Søborg og et enkelt sommerhus i Skals Klit i Hjørring.

Når disse sælgere skal videre fra Novembervej, kan de som købere eventuelt bevæge sig i retningen af Oktobervej. Her er der nemlig ni boliger til salg.

Find flere boliger på Boligsiden. Se for eksempel de aktuelt udbudte boliger på Solskinsvej.

Udbudte boliger på årstidsveje:

VejnavnGns. kontantprisGns. kvm. prisAntal udbudte boliger
Vintervejxxxxxxxxx
Forårsvej8.714.66643.3366
Sommervej2.968.69221.63213
Efterårsvej1.696.50015.5402

(Tallene dækker antal udbudte sager på Boligsiden 17. oktober 2019. Opgørelsen dækker over alle boligtyper.)

Udbudte boliger på månedsveje:

VejnavnGns. kontantprisGns. kvm. prisAntal udbudte boliger
Januarvejxxxxxxxxx
Februarvejxxxxxxxxx
Martsvej2.071.50017.6082
Aprilvej3.203.44430.7679
Majvej1.944.00020.8535
Junivej2.195.00018.1401
Julivej2.496.00014.6903
Augustvej3.266.60021.8785
Septembervej1.795.00018.4104
Oktobervej2.344.70019.14710
Novembervej1.716.60031.1555
Decembervej2.695.00016.8431

(Tallene dækker antal udbudte sager på Boligsiden 17. oktober 2019. Opgørelsen dækker over alle boligtyper.)

Kategorier

Information
Udbud

Emner