Danskerne er fortsat byggelystne

Byggegrund (Foto: Boligsiden.dk)
Byggegrund, byggeri. Foto: Boligsiden.dk
Skrevet af Mette Bertelsen
GEM ARTIKEL    Bolighandel   27. januar 2019   ·   2 MIN

Salget af helårsgrunde er steget med tre procent i 2018. Højdespringeren er Region Nordjylland, hvor flere end tidligere har købt en grund. Det er dog midtjyderne, der fortsat står for de fleste handler.

Køb færdigt eller byg selv? Det er ikke kun store ejendomsmagnater, der opkøber grunde til projektsalg. Også helt almindelige danskere har i løbet af de seneste fem år fået øjnene op for, at drømmen om selv at opføre sit hjem er et reelt alternativ til at overtage et allerede færdigbygget hus.

Siden 2015 har der været et reelt boom i salget af byggegrunde. Danskerne er stadig byggelystne, for ifølge Boligsiden.dk’s opgørelse af salget af byggegrunde, er der sket en stigning på tre procent i salget af helårsgrunde fra 2017 til 2018.

Vækst-højdespringeren: Nordjylland

I Region Nordjylland er aktiviteterne steget allermest, idet antallet af handler det seneste år er steget med 15 procent.

“Nordjylland er en af de billigste regioner at etablere sig i, og nu hvor økonomien blomstrer, giver det god mening, at der er flere end tidligere, der ønsker at bygge nyt i landets nordligste region,” siger Birgit Daetz, kommunikationsdirektør, Boligsiden.dk.

I Region Nordjylland er der i alt blevet solgt 351 helårsgrunde, og Aalborg, Rebild og Thisted kommuner er topscorere med henholdsvis 79, 51 og 44 handler.

Det er dog ikke i Nordjylland, at der bliver lukket flest handler af helårsgrunde. Det område, der har haft flest håndslag i 2018 er Region Midtjylland med 838 salg – sjovt nok præcis det samme tal som i 2017. Efterfulgt af Region Syddanmark med 562 salg og Region Sjælland med 491 salg.

I Midtjylland er kommunerne i top tre Horsens (120 salg), Randers (102 salg) og Silkeborg (91 salg).

Mest aktive kvartal

Danskerne havde mest travlt med at handle helårsgrunde i andet kvartal af 2018 (april-juni), hvor aktiviteterne toppede med 735 salg af helårsgrunde.

“Helt generelt er der mest gang i boligmarkedet i et års andet kvartal. I det sene forår er vejret godt, og sommerferien står for døren – og dermed er der masser af tid til at sætte håndværkerne i gang eller selv at sætte turbo på gravkoen. Når sommerferien kommer, og vi går ind i tredje kvartal daler salget helt naturligt, mens danskerne soler sig på Costa del Sol,” fortæller Birgit Daetz.

I alt blev der solgt 2.506 helårsgrunde i 2018 mod 2.430 i 2017.

Find en byggegrund

Kunne du tænke dig at få foden under egen grund? Så er der lige nu flere end 4.500 helårsgrunde til salg på Boligsiden.dk. Du går i gang lige her.

Udviklingen i salget af byggegrunde:

RegionSum 2017Sum 2018Ændring
Hele landet243025063%
Region Hovedstaden23426413%
Region Midtjylland8388380%
Region Nordjylland30435115%
Region Sjælland533491-8%
Region Syddanmark5215628%

(I tabellen indgår alle salg af helårsgrunde i 2017 og 2018. Kilde: Boligsiden.dk)